Spolupráce pro lepší budoucnost umělé inteligence

„Kdy očekáváte, že nastane váš velký okamžik? Kdy si myslíte, že se dostanete do hlavního proudu a bude vás na planetě hodně?“ „Moje velká chvíle? Neustále se vyvíjím a učím. Takže kdo ví, kdy ten velký okamžik nastane. Co se týče zasažení, nebojte se, jsem přátelský robot.“ To byla jedna z výměn názorů na globálním summitu AI for Good, který se konal minulý týden ve švýcarské Ženevě a na jehož závěrečné tiskové konferenci 7. července vystoupilo devět humanoidních robotů.
Jednalo se o první tiskovou konferenci na světě, na které se roboti setkali tváří v tvář s novináři a pokládali spontánní, neskriptované otázky a odpovědi na témata dne. Na dvoudenním summitu, který svolala Mezinárodní telekomunikační unie (ITU), vystoupili zástupci různých vlád, soukromého sektoru, akademické obce, občanské společnosti a agentur OSN. Ústředním tématem bylo, jak může umělá inteligence (AI), včetně pokročilé robotiky, přispět k tomu, aby se svět stal lepším místem pro všechny – pokud bude rozvíjena a využívána odpovědným způsobem.
„Toto je okamžik umělé inteligence,“ uvedla ve svém závěrečném projevu generální tajemnice ITU Doreen Bogdan-Martinová. „Nyní začíná práce na tom, aby se umělá inteligence stala inkluzivní, bezpečnou a odpovědnou.“
Na místě v Mezinárodním konferenčním centru v Ženevě bylo více než 3 000 návštěvníků a další tisíce lidí sledovaly dění online, zatímco inovátoři v oblasti UI a tvůrci politik se zabývali otázkou, jak může nebývalý technologický pokrok podpořit udržitelný rozvoj. Účastníci se obecně shodli na potřebě nalézt praktická řešení, zejména pokud jde o globální rámce pro správu umělé inteligence. V souvislosti s obavami z nových generativních nástrojů umělé inteligence zkoumají země po celém světě zákony, politiky a etické směrnice týkající se umělé inteligence.
„Generativní AI spolu s AI obecně a vlastně jakoukoli technologií, kterou lze využít ve prospěch lidstva, s sebou nese rizika,“ uvedl náměstek generálního tajemníka ITU Tomas Lamanauskas. „Je na nás, abychom zajistili, že dobro převáží nad rizikem, a abychom umělou inteligenci využili k záchraně programu udržitelného rozvoje a záchraně naší planety.“
ITU – agentura OSN pro digitální technologie – podporuje udržitelnou digitální transformaci a usiluje o vytvoření smysluplného připojení pro celou světovou populaci. Zatímco se ekonomiky a společnosti stále více digitalizují, 2,7 miliardy lidí je dnes stále offline. Účastníci summitu představili řadu nápadů týkajících se správy umělé inteligence, jako je zřízení registru pro nové nebo očekávané aplikace umělé inteligence, globální observatoř pro umělou inteligenci a nové institucionální orgány, kromě využití odborných znalostí stávajících organizací.
Umělá inteligence a robotika rovněž podpoří průzkum vesmíru a mohou lidstvu pomoci řešit naléhavé výzvy v oblasti udržitelnosti vesmíru. Vesmírné komunikace budou v centru pozornosti nadcházející Světové radiokomunikační konference ITU (WRC-23). Mezinárodní diplomaté sídlící v Ženevě vyjádřili názor, že umělá inteligence je zde, aby zůstala, což vyžaduje rámec řízení nebo normativní pokyny, jakož i inovativní regulaci a tvorbu politiky založené na důkazech, které mohou držet krok s exponenciálním růstem technologií umělé inteligence.
Cílem ITU je spolupracovat s dalšími partnery OSN na krátkodobém, střednědobém a dlouhodobém plánu udržitelného a inkluzivního rozvoje UI. Mezi klíčové otázky, kterým čelí všechny země, patří financování, jazyk, inkluze, infrastruktura, legislativa a rozvoj kapacit na technické i politické úrovni. Rozvojové země – včetně nejméně rozvinutých zemí, vnitrozemských rozvojových zemí a malých ostrovních rozvojových států – budou potřebovat podporu při budování svých kapacit v oblasti UI.
„Základní hodnotou ITU je, že podporujeme spolupráci na podporu inovací v celosvětovém měřítku,“ řekl Seizo Onoe, ředitel Úřadu pro telekomunikační standardizaci ITU. „Pouze společnou prací a sladěním vzájemně se doplňujících odborných znalostí můžeme zajistit, aby všichni měli prospěch z technologického pokroku, který mění náš svět.“ ITU se zavázala vyvíjet normy pro umělou inteligenci, poskytovat politickou podporu, budovat kapacity po celém světě, podporovat odpovědné zavádění umělé inteligence a podporovat širokou globální spolupráci.
UI tvoří stále větší část partnerství ITU podporujících zdraví, inteligentní mobilitu, inteligentní města a udržitelný digitální rozvoj.
„Tato konference byla skvělou příležitostí k diskusi mezi různými aktéry o možných rámcích pro nakládání s umělou inteligencí a o tom, jak pomoci rozšířit udržitelná řešení umělé inteligence v celosvětovém měřítku,“ uvedl Dr. Cosmas Luckyson Zavazava, ředitel Úřadu pro rozvoj telekomunikací ITU.
„Inkluzivní UI je klíčem k řešení lidských výzev a k uvolnění příležitostí pro lidstvo ve všech oblastech lidské činnosti.“
ITU bude i nadále budovat partnerství, aby z umělé inteligence vytěžila to nejlepší pro budoucnost lidstva.
„Nyní je čas na spolupráci, je čas na spolutvorbu, je čas na zainteresované strany a obory,“ řekla Bogdan-Martinová ve svém závěrečném projevu. „Protože toto je okamžik umělé inteligence.“
Zdroj, foto: itu.int
Komentáře