Dnes vyšlo 1 článků

Společnosti Google se nelíbí definice švédského slovíčka ogooglebar

V prosinci 2012 vydala švédská Rada pro jazyky seznam dalších novotvarů, které se tak oficiální cestou dostaly i do slovníku spisovné švédštiny. Jedním z nových pojmů, který měl obohatit švédský slovník bylo i slovíčko ogooglebar.

Slůvko „ogooglebar“ znamená, že něco na internetu není možné najít pomocí vyhledávače. Společnosti Google se však tato definice nepozdávala a tak začala protestovat.

Chtěl, aby ve slovníku bylo jasně definované, že se daný výraz nelze nalézt pomocí vyhledávače Google. Uznejte sami. Jedná se o malichernost (jako kdyby největšímu firemnímu gigantovi nestačilo, že daný výraz již nese jeho jméno). Ne však pro společnost Google, která taktéž zapojila do diskuze i své právní oddělení. A výsledek? Jelikož se právníci prý „snažili ovlivnit způsob definice slova“, jazyková rada rozhodla odstranit pojem ogooglebar ze slovníku. O tom, jestli se slovo bude v praxi používat či nikoliv, ale podle ní rozhodují především uživatelé švédského jazyka. A nikoliv společnost Google.

Ostatně – díky tomuto sporu společnost ničeho nedosáhla. Pouze rozohnila švédskou veřejnost, které se taktéž nepozdává, že se Google snaží takovým způsobem zasahovat do švédského jazyka.

Zdroj: https://news.techeye.net/internet/google-forces-new-word-ogooglebar-out-of-the-swedish-language

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru