Dnes vyšlo 15 článků

Společnost Twitter byla žalována kvůli hromadnému propouštění bez řádného právního oznámení

Společnost Twitter byla žalována kvůli hromadnému propouštění bez řádného právního oznámení

Společnost Twitter je žalována za to, že předem neinformovala zaměstnance o hromadném propouštění, které začalo v pátek. Žaloba tvrdí, že společnost Twitter porušila zákony na ochranu zaměstnanců, včetně federálního zákona Worker Adjustment and Retraining Notification Act a kalifornského zákona WARN Act, které vyžadují oznámení 60 dní předem.

Žaloba byla podána ve čtvrtek, kdy se rozšířila zpráva, že společnost – nyní ve vlastnictví a pod vedením Elona Muska – zahájí hromadné propouštění ve snaze snížit náklady zrušením 3 700 pracovních míst, což představuje 50 % celkové pracovní síly. V žalobě se uvádí, že Twitter zahájil propouštění 1. listopadu, kdy dal výpověď žalobci v soudním řízení Emmanuelu Cornetovi, aniž by mu poskytl řádné písemné oznámení, čímž porušil americké a kalifornské zákony. Další žalobci, Justine De Caires, Jessica Pan a Grae Kindel, uvedli, že byli propuštěni 3. listopadu zablokováním svých účtů. V žalobě se dodává, že kalifornský úřad pro rozvoj zaměstnanosti neobdržel oznámení související s hromadným propouštěním, které začalo v pátek.

Žaloba připomíná, že Musk již dříve propouštěl zaměstnance bez předchozího oznámení. Společnost Tesla, kde je Musk generálním ředitelem a největším akcionářem, byla zažalována bývalými zaměstnanci po hromadném propouštění v červnu 2022. V tomto případě Musk nařídil vedení společnosti Tesla, aby pozastavilo veškeré přijímání zaměstnanců a připravilo se na propouštění. Zaměstnanci nebyli nikdy předem varováni a stovky lidí byly propuštěny o několik týdnů později. Právníci zastupující dva zaměstnance společnosti Tesla původně podali mimořádný soudní příkaz, v němž žádali soudce, aby výrobci elektromobilů zakázal nutit zaměstnance k podpisu prohlášení výměnou za nižší odstupné, než stanoví federální zákon.

Později byla jménem týchž zaměstnanců podána žaloba, v níž se tvrdí, že společnost při nedávném kole propouštění neposkytla 60denní výpovědní lhůtu požadovanou federálním zákonem. Federální soudce později rozhodl, že Tesla musí informovat zaměstnance o navrhované hromadné žalobě, protože dohody o ukončení pracovního poměru, které podepsali, mohly být zavádějící a způsobily, že se vzdali svých práv podle federálního zákona. V nové stížnosti proti společnosti Twitter žalobci žádají soud, aby prohlásil, že společnost Twitter porušila federální a kalifornský zákon WARN a aby případ certifikoval jako hromadnou žalobu. Podobně jako v případě žaloby na propuštění zaměstnanců společnosti Tesla právníci rovněž žádají soud, aby společnosti Twitter zakázal nutit propuštěné zaměstnance k podpisu dokumentů, které by je zbavily jejich nároků, aniž by je o této žalobě informoval. Žaloba požaduje celou řadu odškodnění, včetně náhrady škody (včetně dlužných mezd), jakož i deklaratorní odškodnění, úroky před a po vynesení rozsudku a další odměny a náklady na právní zastoupení.

Podle podmínek dohody o převzetí společnosti Twitter Musk souhlasil s tím, že odměny a benefity zaměstnanců zůstanou stejné. To znamená, že propuštění zaměstnanci by měli podle zákona dostat 60 dní platu a peněžní hodnotu akcií, které měli dostat do tří měsíců od posledního dne svého působení ve společnosti. “Elon Musk, nejbohatší muž světa, dal jasně najevo, že dodržování federálních pracovních zákonů považuje za “triviální”. Podali jsme tuto federální stížnost, abychom zajistili, že Twitter by měl být odpovědný za dodržování našich zákonů, a zabránili zaměstnancům Twitteru nevědomky podepsat svá práva,” uvedla Shannon Liss-Riordanová, jedna z právniček, které žalobu podaly, v e-mailu zaslaném serveru TechCrunch. “Zaměstnanci by měli být velmi opatrní při podepisování čehokoli, co je jim nabízeno. Jsme připraveni podat žaloby jménem zaměstnanců Twitteru, kteří budou propuštěni bez řádného oznámení nebo odstupného. Prošetřujeme také, zda se Twitter nepokusil vyhnout svým závazkům vyplatit akciové opce, které zaměstnancům dluží, tím, že je nyní propustil,” dodala.

Společnost Twitter nereagovala na žádosti o komentář, pravděpodobně proto, že do propouštění byli zahrnuti i její zaměstnanci oddělení komunikace.

Zdroj, foto: techcrunch.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru