Dnes vyšlo 15 článků

Společnost Dell chtějí odkoupit už tři subjekty

Třetí největší výrobce počítačů na světě, firma Dell se dlouhodobě potácí v problémech a ztrácí své vedoucí postavení na trhu. Poptávka po počítačích, které jsou vlajkovou lodí této firmy, klesá nepřetržitě již několik let. Nefunguje již ani strategie, která spočívala v tom, že zákazník si mohl sestavit stroj na míru.

Problém není jen u Dellu, ale i u ostatních výrobců, například Hewlett-Packard je také v problémech. Tyto firmy se nedokázaly transformovat do nového rychle rostoucího odvětví chytrých telefonů a tabletů, které jsou na vzestupu právě na úkor počítačů. A tak se začalo spekulovat v případě Dellu, že by jedním z možných východisek mohl být odchod z burzy. Nakonec společnost v minulém měsíci skutečně oznámila, že se stáhne z burzy do soukromých rukou. A začal se hledat potenciální kupec.

Dell chce koupit i její zakladatel

Nabídku na odkup podal samotný zakladatel Michael Dell, který hodlal za společnost zaplatit 24,4 miliardy dolarů (13,65 dolarů za akcii). Michael Dell a jeho partneři se snaží dostat firmu z vleklého útlumu. Jak sám Michael Dell uvedl, věří, že společnost se může opět vrátit na vrchol, pokud by odešla z burzy a on sám mohl rozhodnout o provedení nezbytných restrukturalizačních opatření, bez toho, aby musel brát ohledy na vůli akcionářů.

Nyní se však objevily další dvě nabídky. Jedna od investora Carla Icahna a druhá od private equity fondu vlastněného Blackstone Group. Obě firmy přišly s vyššími nabídkami za akcii. Blackstone je ochoten zaplatit 14,25 dolarů za akcii, zatímco Icahn si firmu cení na 15 dolarů za akcii. Velký rozdíl je však v tom, že u obou z těchto nabídek zůstanou některé akcie na veřejnosti. A to je přesně to, čemu se chce vedení Dellu vyhnout. Jak to nakonec dopadne, to se ukáže v následujících několika dnech. V pátek se má totiž sejít speciální komise, která nakonec rozhodne, do čích rukou nakonec svěří osud firmy.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru