Společnost Apple představila nový iPhone, což jí pomohlo na burze

Akcie kalifornského giganta Apple (AAPL) se v prosinci loňského roku propadly o 8,08 procent. Nicméně aktuálně akcie nabírají druhý dech, za čímž stojí především představení novému modelu iPhone SE na trhu. Investoři vkládají opět důvěru do akcií technologické společnosti s notoricky známým logem nakousnutého jablíčka, neboť za poslední měsíc akcie stouply o 9,29 procent.

Akcie AAPL se výrazně propadly a několik měsíců stagnovaly na poměrně nízké úrovni. Za propadem akcií stojí především klesající tempo prodejů. V posledním kvartálu roku 2015, kdy se začaly prodávat nové vlajkové lodě iPhone 6s a iPhone 6s Plus, se prodalo pouze 74,8 milionů kusů. Zatímco v předloňském roce za stejné období se prodalo 74,5 milionů kusů. Od roku 2007, kdy byl na trh uvedený první iPhone, se v loňském roce jednalo o jeden z nejpomalejší prodej iPhonů.

01

Historie vývoje akcií za posledních 6 měsíců, zdroj: Patria.cz

„Za zpomalením prodeje nových typů iPhonů podle průzkumu může skutečnost, že američtí uživatelé nejsou ochotní vyměňovat starší modely za nové. Z tohoto důvodu se společnost Apple rozhodla zaměřit především na čínský trh, kde očekává velký prodej. A právě z tohoto důvodu se investoři opět vracejí k Applu,“ uvádí analytik společnosti Patria.cz Branislav Soták.

Zájem o iPhony je hlavně v Hongkongu, přičemž na tamním trhu si kupují iPhony také Číňané. Jejich pořizovací cena je v Hongkongu nižší než v Pekingu či Šanghaji.

Od začátku března akcie stoupají

V březnu letošního roku začaly akcie stoupat, což je zejména reakce na nový a levnější model iPhone SE. Vzrůst prodeje má na svědomí také to, že se prototyp začal prodávat v rozvojových zemích, ve kterých investoři vidí potenciál.

02

Výkonnost akcie ke dni 29.3.2016

Aktuálně se akcie prodávají něco málo přes 105 USD. Důvěru v technologickou společnost zvyšuje také to, že se akcie v tomto měsíci poprvé od prosince přehouply přes padesátidenní klouzavý průměr.

03

Cenové informace akcie ke dni 29.3.2016

Akcie AAPL v minulosti

V září roku 2012 se do prodeje dostal iPhone 5, přičemž společnost Apple obdržela během prvních 24 hodin více než dva miliony předobjednávek. Jelikož se v té době jednalo o nejrychlejší nárůst v historii, akcie na tento trend reagovaly příznivě. Vyšplhaly se těsně pod 700 USD za kus (před splitem akcií). Akcie v září roku 2012 vzrostly od počátku roku o více než 70 %. Nicméně akcie začaly postupně klesat, protože se objevily problémy, například s baterií a přehříváním.

04

Vývoj akcií v prosinci 2012

V září roku 2014 společnost Apple představila dva nové telefony iPhone 6 a iPhone 6 plus, přičemž akcie na novinky reagovaly růstem přibližně o 2 %.

05

Vývoj akcií Applu v roce 2014 v porovnání s konkurencí

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru