Společnost Apple chce vytvořit vlastní stream na poslouchání hudby

Apple chce konkurovat rádiu Pandora a vede rozhohovory o vlastním internetovém streamingu. Nová služba by měla fungovat již v roce 2013. Podstatou Pandory byla možnost vybírat hudbu podle vkusu a zájmu posluchače. Akcie Pandory se po zjištění, že Apple chce konkurovat vlastní službou, začaly prudce propadat.

V současné době jsou podobné služby velmi populární a například Seznam má svůj Mixer, který je také napodobením podobného principu. Také Aktuálně „opsalo“ tento nápad. Uživatel si vybírá hudbu z určitých možností nebo zadá určité parametry a podle toho je mu přehrávána vybraná hudba. Případně se nabízejí podobné skladby, jaké si volí sám k přehrávání, aby odpovídaly jeho vkusu.

Podobnou možnost výběru obsahu přehrávané hudby nebo intuitivního přehrávání nabízejí také online služby Last.fm, Spotify AB a iHeartRadio. Podstatou streamu je vytvoření virtuální stanice, která odpovídá zadaným kriteriím posluchače a může být také interaktivní. Většinou jsou tyto služby bezplatné, ale posluchač si vyslechne pořádnou porci reklamy.

Apple vede jednání především kvůli otázce plateb za reklamy, což je klíčový problém. Vlastníci autorských práv ke skladbám totiž většinou nepožadují zajištění paušálů, jak je tomu v České republice, kde si OSA vylobbovala bezprecedentní zákony. Ale žijí z reklam, o které se dělí s provozovateli.

Společnost Apple vstoupila do jednání s největšími společnostmi v oblasti hudebního průmyslu jako jsou Universal Music Group, Warner Music Group a Sony Corp. K uzavření dohod má dojít v polovině listopadu, aby nová služba mohla být spuštěna v prvním čtvrtletí 2013.

Apple má všechny reálné možnosti takovou službu nejen zavést, ale zajistit velice rychle její popularitu. Apple iTunes Store má nyní více než 400 milionů účtů. Příjem online obchodu za třetí čtvrtletí 2012 dosáhl 2,1 miliardy dolarů, takže společnost ví, co činí, když sází na další rozšíření služby streamem.

Zdroj: Forbes

Komentáře

Nahoru