Dnes vyšlo 15 článků

Spojené státy přímo obvinily Čínu z kyberútoků

Spojené státy přímo obvinily Čínu z kyberútoků

Bílý dům v pondělí zcela otevřeně obvinil čínskou armádu z kyberútoků na počítačové systémy americké vlády. Prohlásil, že útoky mohou mimo jiné zjišťovat údaje o armádní způsobilosti USA a využít těchto poznatků v okamžiku krize.

Některé současné průzkumy ukazují, že devadesát procent kyberútoků ve Spojených Státech má původ v Číně, pondělní obvinění, založené na výroční zprávě Pentagonu, je ale nezvyklé svou přímostí. Až dosud se vláda jakémukoliv přímému obvinění Číny vyhýbala.

Zpráva Pentagonu říká, že hlavním cílem Číny byly patrně krádeže průmyslových technologií, řada útoků ale měla i jiné cíle. Pentagon varuje, že kyberútoky mohly Číně poskytnout přehled o fungování infrastruktury USA, což by Číně dalo výhodu při případné krizi.

Z celé zprávy ovšem vyplývá další znepokojivý fakt: Čína investuje do rozvoje IT a získává v něm převahu. Dostává se tak na přední příčky v oblasti rozvoje ofenzivních kybertechnologií. Čína může v dohledné době např. zcela vyřadit americké satelity nebo spojením kybertechnologických a tradičních zbraní zajistit ústup Američanů dále od jejích hranic.

Ani Spojené Státy ovšem nezůstávají v rozvoji kybertechnologií pozadu. Každý rok investují USA miliardy dolarů do vývoje obranných i sofistikovaných útočných kybertechnologií.

Zdroj: https://www.nytimes.com/2013/05/07/world/asia/us-accuses-chinas-military-in-cyberattacks.html

Komentáře

Nahoru