Splní si český student sen – postaví Titanik II?

Splní si český student sen – postaví Titanik II?

Když byl dnes 22letý Ondřej Vrkoč malý, viděl film Titanik. Plovoucí kolos ho uchvátil, začal o něm nasávat informace, kontaktoval i vědce, co zkoumají vrak Titaniku. Dnes  pracuje na splnění svého dětského snu: vidět Titanik na vodě. Našel loděnici pro stavbu, získal příslib spolupráce od architekta lodi Queen Mary 2 a po business plánu dodělává i projektovou dokumentaci. A shání sponzory, Titanik II vyčíslil na 18 miliard korun.

Bláznivý nápad či prostě jen trochu objemnější podnikatelský plán? Uvidíme.  Vše zatím nasvědčuje tomu, že kdo chce zažít Titanik, ač druhý, na vlastní kůži, může si odložit stranou peníze na palubní lístek – nejlevnější palubní lístek bude stát 25 tisíc korun, nejdražší 3,5 milionu. I když pravda, příprava trvá již pět let, na druhou stranu, ruku na srdce, jde o celkem velký sen.

2

Pro svůj projekt již sehnal několik sponzorů včetně majitele ocelárny, který přislíbil dodat materiál. Loděnice STX France slíbila, že vypracuje základní projekt včetně rozpočtu. Na počátku však Ondřej Vrkoč zamířil do české loděnice ve Chvaleticích, kde tehdejšímu řediteli Ivanu Samákovi představil svůj plán. Od té doby na Ondřejově snu pracují společně.

Když Ondřej oslovil Stephena Paynea, architekta lodi Queen Mary 2,  Payne souhlasil se spoluprací, o gigantickém projektu již věděl. Z dobových fotografií se dá odvodit vnější i vnitřní vzhled parníku, podařilo se nahlédnout i do starých dokumentů s elektroinstalací. Titanik měřil 269 metrů, vážil 52 310 tun a ve své době byl největší osobní parník světa. Konstruován byl v Belfastu.

Titanik  se potopil 14. dubna 1912 při své první plavbě. Přežilo 705 lidí, zahynulo 1 523. Toho, že by se Titanik II potopil, se obávat nemusíme minimálně do doby, kdy bude připraven k vyplutí, ale prý ani pak, tvrdí největší český odborník na Titanic a možný otec jeho repliky Ondřej Vrkoč.

Komentáře

Nahoru