Spendee získal licenci k přímému propojení s bankami

Spendee získal licenci k přímému propojení s bankami

Když v nedávné době získal český fintech startup Spendee jako první licenci od České národní banky, jednalo se o velký úspěch. Umožňuje mu to přímé propojení s bankami, což nás opět o něco přiblíží zahraničí, kde tyto služby již nějakou dobu fungují.

Co ona licence umožňuje?

Díky ní se bude moci speciálně vytvořená aplikace přímo připojovat přes API na data bank. Tím pádem se je možno žádat o konkrétní informace několikrát za den. Aplikace Spendee již poskytovala podobnou službu, avšak ta zveřejňovala data od omezeného počtu bankovních institucí. Fungovala na principu stažení dat do jedné aplikace a následné převzetí do aplikace druhé, ovšem to se samozřejmě nemůže rovnat přímému spojení.

Kdy ji budete moci využívat?

Již během ledna následujícího roku se do aplikace začnou připojovat první banky, jež budou umožňovat přímé připojení. Dostupnost vaší banky si ale budete muset ověřit, ne všechny bankovní instituce totiž pracují na tomto principu. Aktuálně tyto služby nabízí zhruba třetina bank v České republice. Spendee se ovšem nechce spokojit pouze s působením na tuzemské bankovní scéně, její plány jsou poněkud vyšší. Hned začátek příštího roku chce zažádat o získání evropské licence pro provoz přímého propojení s bankami.

spendee-masthead

Co nabízí samotná aplikace?

Pomocí aplikace Spendee budete moci přehledně spravovat svoje finance. Uvidíte na jednom místě přehledy vašich transakcí, můžete si vytvořit přehledné finanční plánování či nahlédnout do svého Cash flow. Synchronizace s bankovními účty bude probíhat i několikrát za den, takže budete mít informace o stavu svého konta stále aktuální. Je možné, že změny se zobrazí ihned po uskutečnění transakce.

Jak probíhalo získání licence?

Získání této licence v České republice zabralo poněkud velké úsilí. Kvůli zdržování České národní banky musel Spendee pozastavit integraci, což mohlo mít nedozírné následky. V jiných evropských zemích, jako například ve Francii, trvá získání této licence o poznání kratší dobu. Společnost tak hned na začátku musela řešit problémy s uživateli či investory. Avšak vedení společnosti zůstává nadále optimistické a věří, že díky technickým novinkám se jejich aplikace usadí mezi nejlepšími ve svém oboru.

spendee-devices

Kolik má aplikace uživatelů?

Aktuálně služby Spendee využívá okolo 200 tisíc aktivních uživatelů, avšak toto číslo plánuje společnost v příštím roce až zpětinásobit. Napomoci tomu má převážně český trh, kde se konečně bude moci začít angažovat. Pokud vedení společnosti zvolí správný marketingový přístup, je tento cíl vcelku reálný. Ovšem nejprve budou muset přesvědčit lidi o užitečnosti své aplikace.

Startup Spendee je bezpochyby skvělým projektem a jeho zrealizování nám umožňuje se lépe integrovat v moderní technické Evropě. Nyní můžeme pouze čekat, jak na tyto služby zareaguje česká společnost a doufat, že takto praktické přímé spojení do své banky ocení.

 Zdroj text/foto: https://www.czechcrunch.cz/2018/12/cesky-fintech-spendee-ziskal-od-cnb-jako-prvni-licenci-k-primemu-propojeni-s-bankami/
Štítky: , ,

Komentáře

Nahoru