Dnes vyšlo 15 článků

Španělsko zkracuje pracovní týden! Nové opatření má zlepšit rovnováhu mezi prací a volným časem

Španělsko zkracuje pracovní týden! Nové opatření má zlepšit rovnováhu mezi prací a volným časem

Španělská vláda se rozhodla snížit týdenní pracovní dobu na 37,5 hodiny, čímž chce podpořit lepší rovnováhu mezi pracovním a osobním životem.

Toto opatření, které by mělo vstoupit v platnost od příštího roku, ovlivní zhruba 13 milionů zaměstnanců. Kratší pracovní týden je běžný i v jiných evropských zemích, například ve Francii, Dánsku nebo Belgii.

Rozhodnutí snížit pracovní dobu přichází v době, kdy Španělsku ekonomicky prospívá více než některým jeho konkurentům. Levicová vláda premiéra Pedra Sáncheze proto využila příležitosti a plánuje reformu, která by měla přispět ke zvýšení produktivity. Pokud návrh zákona schválí parlament, kratší pracovní týden se stane realitou už od ledna příštího roku.

Podnikatelé nesouhlasí, odbory vítají změnu

Zatímco odbory reformu podporují, podnikatelská sféra se staví proti. Zástupci podnikatelů tvrdí, že společně se zvýšením minimální mzdy, ke kterému došlo minulý týden, může kratší pracovní doba ohrozit ziskovost malých a středních firem a omezit jejich investiční možnosti. Lobbistická organizace Cepyme proto varuje, že toto opatření bude mít negativní dopad na ekonomiku.

Pracovní doba a produktivita v Evropě

Ačkoli se zákonem stanovená pracovní doba v mnoha evropských zemích pohybuje kolem 40 hodin týdně, reálně lidé odpracují méně. Statistiky Eurostatu ukazují, že průměrná pracovní doba Španělů je už nyní 36 hodin týdně. Pro srovnání, nejvíce času tráví v práci Turci (44 hodin týdně), zatímco na opačném konci žebříčku jsou Nizozemci, Rakušané a Němci.

Délka pracovní doby však nemusí přímo souviset s produktivitou. Například Češi pracují v průměru více hodin než Němci, avšak jejich produktivita dosahuje pouze 85 % unijního průměru, zatímco Rakušané (114,2 %) a Nizozemci (108,6 %) jsou nadprůměrně efektivní.

Jak je to s pracovní dobou jinde v Evropě?

Ve Francii je pracovní týden už od roku 2000 zkrácen na 35 hodin. Opatření mělo původně snížit nezaměstnanost, avšak tento efekt se v praxi nepotvrdil. V Dánsku činí standardní pracovní doba 37 hodin, ačkoli ji určují především kolektivní smlouvy mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Belgie zavedla flexibilnější systém v roce 2022 – lidé si mohou vybrat mezi tradičním pětidenním týdnem nebo čtyřdenní verzí s delšími směnami.

Španělská reforma tak zapadá do širšího evropského trendu snižování pracovní doby, který má lidem přinést více volného času a podpořit jejich životní pohodu. Jestli však tento krok přinese očekávané přínosy i ekonomické stabilitě, ukáže až čas.

Zdroj foto: www.pexels.com

Jsem studentka magisterského oboru Politologie. Zajímám se o marketing, zejména copywriting a sociální sítě. Pozornost upírám také na politické a společenské dění doma i v zahraničí a na technologické inovace. Volný čas naplňuji sportem, četbou a vášní pro cestování.

Komentáře

Nahoru