Dnes vyšlo 15 článků

Španělsko je první evropskou zemí, která schválila „menstruační“ volno

Španělsko je první evropskou zemí, která schválila „menstruační“ volno

Některé ženy během menstruace trpí menstruačními křečemi a bolestmi. To způsobuje jejich zhoršenou schopnost soustředění, což přímo ovlivňuje jejich produktivitu. 

Ve čtvrtek se Španělsko stalo historicky první evropskou zemí, která schválila legislativu poskytující ženám trpícím silnými menstruačními bolestmi placené menstruační volno. Návrh zákona byl schválen 185 hlasy pro a 154 proti. Cílem zákona je prolomit tabu v této oblasti. Návrh zákona schválený parlamentem je součástí sexuálních a reprodukčních práv. Zákon umožní zaměstnankyním vzít si během dnů menstruace volno. Ženy musí předložit potvrzení od lékaře, aby mohly tento zákon využít. Zákon umožňuje třídenní volno, které může být prodlouženo na pět dní i pro ty, které během menstruace trpí intenzivními bolestmi doprovázenými nevolností, zvracením a závratěmi. Osoba, která chce využít tento konkrétní zákon, si musí nechat od lékaře potvrdit dočasnou zdravotní neschopnost, po jejímž ukončení hradí účet systém veřejného zabezpečení.

Ministryně pro rovnost Irene Monterová před tímto krokem na Twitteru napsala: „Je to historický den pro feministický pokrok.“

Podle Španělské gynekologické a porodnické společnosti trpí přibližně třetina žen při menstruaci silnými bolestmi. UGT, jeden z největších španělských odborových svazů, však varoval, že tento nejnovější zákon může stigmatizovat ženy na pracovišti a zvýhodnit zaměstnávání většího počtu mužů.
Opoziční konzervativní Lidová strana uvedla, že toto menstruační volno může mít pro ženy „negativní důsledky na trhu práce“.

Menstruační volno je v současné době povoleno v zemích jako Zambie, Japonsko, Indonésie, Tchaj-wan a Jižní Korea.
V Indonésii mohou ženy čerpat dvoudenní menstruační dovolenou měsíčně, která není dodatkovou dovolenou. Zambie nabízí jednodenní dovolenou, zatímco Tchaj-wan třídenní dovolenou. Japonsko schválilo tuto legislativu týkající se menstruační dovolené v roce 1947. V Jižní Koreji dostávají zaměstnankyně příplatek, pokud nečerpají menstruační dovolenou. Bihár je jediným indickým státem, který nabízí vládou schválené menstruační volno na dva dny – nařízení bylo schváleno v roce 1992. Poslankyně Arunáčalpradéše Ninong Eringová předložila v parlamentu „Zákon o menstruačních výhodách, 2017“, na jehož základě mohou ženy čerpat dvoudenní menstruační dovolenou měsíčně.

Necháme se překvapit, zda novinka dorazí také k nám.

 

Zdroj, foto: newsbytesapp.com, fotobanka

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru