Tisková zpráva: Spam v roce 2013 opět klesal. Česko až na 45. místě

Moskva a Praha, 23. ledna 2014

Analytici Kaspersky Lab shrnuli aktivity spammerů za uplynulý rok. Z dat vyplývá, že je na tom Česko poměrně dobře.

• Podíl spamu na e-mailové komunikaci byl v roce 2013 69,9 %, což je o 2,5 procentního bodu méně než v roce 2012.
• Podíl e-mailů se škodlivými přílohami byl 3,2 %, tedy o 0,2 procentního bodu méně než v předchozím roce.
• 32,1 % phishingových útoků cílilo na sociální sítě.
• Největším zdrojem spamů byla Čína (23 %) a USA (18 %). Česko se s 0,13 % umístilo na 45. místě.

Podíl spamu na e-mailové komunikaci neustále klesá – za poslední tři roky se snížil o 10,7 procentního bodu. Zdá se, že inzerenti upřednostňují legitimnější způsoby online propagace, které nabízejí lepší odezvu za nižší náklady.

Spammeři se loni snažili ve velké míře využít faktu, že antivirové společnosti vyzývají své uživatele k aktualizacím softwaru. V e-mailech, které se tvářily jako zprávy od známých prodejců antivirů (například Kaspersky Lab, McAfee, ESET, Symantec apod.), nabádali k aktualizaci pomocí přiloženého souboru. Ten přitom obsahoval trojského koně z rodiny ZeuS/Zbot, který kradl citlivá uživatelská data, zejména finanční informace.

Spammeři také vymýšlejí nové triky, jak obejít spamové filtry. Hromadné e-maily posílají dvěma skupinám lidí – těm, kteří se k jejich zasílání sami zapsali, a pak na adresy zakoupené z obrovských databází – tedy lidem, kteří nedali k zasílání žádný souhlas. Pokud jejich filtr e mail zablokuje, odesílatelé kontaktují poskytovatele bezpečnostního řešení a ukážou jim legitimní stránku, kde se lidé mohou k odběru přihlásit nebo se z něj odhlásit. To staví poskytovatele spamových filtrů před novou výzvu – vývoj nových technologií založených na reputaci odesílatele e-mailu.

Více informací o spamu v roce 2013 naleznete na stránkách securelist.com.

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru