Spam a podezřelé .tk domény

Spam a podezřelé .tk domény

Spam. Taková ta věc, která se objevuje snad v každé emailové schránce. Spam vám obvykle něco nabízí – super výhodnou službu či produkt, a to i přesto, že jste si třeba žádné maily s nabídkami nikdy nevyžádali. Avšak kdo ví, z jaké databáze si vaši emailovou adresu vytáhli.

Momentálně se emailem šíří spam z účtu ubytovani.v.chorvatsku@payetonsite.com. Snaží se vám pomoct vybrat tu nejlepší písečnou pláž v Chorvatsku. Pokud se opravdu zrovna nechystáte na dovolenou do Chorvatska, asi vás ani nenapadne číst celý tento email. I při zběžném podívání vás na něm však upoutají dvě věci.

1. Vyjadřovací jazyk. Jedná se o zkomoleninu češtiny a slovenštiny.
2. URL adresa webu (https://www.chrovatsko.tk/ ), na který vás email odkazuje. Ta totiž končí podivnou koncovkou .tk.

Podívejte se na email sami:

“Poslední dopis letošního léta – ukážeme Vám chorvatské písečné pláže!

Když trávíme dovolenou u moře, je důležité vyhlédnout si vhodnou pláž. Mnozí, hlavně rodiny s malými dětmi, mají rádi písečné pláže, které se jen pozvolna svažují do moře. Děti si mohou celý den hrát v mělké, teplé mořské vodě, stavět na pláži hrad a rodiče mohou být přitom klidní, že jim nehrozí žádné nebezpečí. V Chorvatsku je však těchto písečných pláží celkem málo a nacházejí se hlavně na pobřeží některých ostrovů. Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší.

Kompletní ponuka ubytování v Chorvatsku. Okamžitá rezervace ubytování, nejvýhodnejší ceny ve všech kategoriích. Dovolená v Chorvatsku, rezervujte si hotelové izby, apartmenty, pronájem soukromných domů nebo vilek, třeba se zmínit o nejkrásnejších místech Adrie, jako je Dubrovnik, Zadar, Split, Opatija, slunečné pláže, Plitvické jezera, anebo například takové krásne ostrovy jako je Hvar, Brač, Viš, Korčula. https://www.chrovatsko.tk/

Jednou z výhod istrijského turistického města Medulinu je. Jeho nejoblíbenější písečnou pláží je pomalu se zvažující Bijeca. Pláž je pěkně vybudovaná, s restauracemi, kavárničkami a různými stánky. Pro malé děti jsou zde skluzavky, sportovně založená mládež může hrát plážový volejbal, každý zde nalezne zábavu podle své chuti.

V Umagu poskytuje mnoho možností sportu, vodní lunapark a pro děti malý vláček, oblíbená pláž hotelu Stella Maris. Jen o několik kilometrů výše je Zambratija s příjemnou písečnou pláží.

Na ostrovu Krku se nachází Malinska. Nemusíte čekat na přívoz, po dálnici a mostu tam rychle dojedete. Písečná pláž se jen pozvolna svažuje do moře, proto je ideálním místem pro děti. Na tomto ostrově mají písečné pláže ještě města Tribulje, Cizici a Zupanje.

Crikvenica – také není daleko, nebývají tu příliš horká období, avšak na písečnou pláž, vhodnou i pro děti, je nutno zaplatit vstupné. Není však vysoké, vyplatí se zvolit toto řešení, protože je zde mnoho možností zábavy, hřiště, sprchy a krásný pohled na západ slunce.

Mali Losinj na ostrově Losinj: má několik písečných a pozvolna se svažujících pláží, jednou z nejlepších je Cikat.

Ostrov Rab: Lopar je turistické městečko, dobrá volba pro rodiny s dětmi. Nejhezčí pláží je kilometr a půl dlouhá Rajská pláž. Voda je zde tak mělká, že v ní lze přejít pěšky na ostrůvek ležící v moři proti pláži. Jsou zde slunečníky, lehátka, bar a mnoho zábavy pro děti. Menší, tišší písečné pláženaleznete i na těchto místech: Mundanije, Banjol, Supetarska Draga, Kampor, Barbat.

Omis – na obou stranách města jsou pozvolna se svažující pláže s jemným pískem, zdejší moře s velkými vlnami je rájem pro surfery.

Nin – vznikl jako ostrůvek v laguně a má několik kilometrů dlouhé přirozené písečné pobřeží. Je doporučen i rodinám s malými dětmi.

V Biogradu a jeho okolí je několik hezky vybudovaných písečných pláží, jednou z nich je Soline, nedaleko se nachází letovisko Pakostane s písečnou zátokou.

Vedle města Zadru je pláž patřící ke komplexu Zaton Holiday Resort 1,5 kilometů dlouhá, písečná i oblázková, vhodná i pro děti.

Na ostrově Brac u letoviska Bol – Zlatni Rat, jedna z nejznámějších pláží, vhodná pro děti i dospělé.

Kompletní ponuka ubytování v Chorvatsku. Okamžitá rezervace ubytování, nejvýhodnejší ceny ve všech kategoriích. Dovolená v Chorvatsku, rezervujte si hotelové izby, apartmenty, pronájem soukromných domů nebo vilek, třeba se zmínit o nejkrásnejších místech Adrie, jako je Dubrovnik, Zadar, Split, Opatija, slunečné pláže, Plitvické jezera, anebo například takové krásne ostrovy jako je Hvar, Brač, Viš, Korčula. https://www.chrovatsko.tk/

Web https://www.chrovatsko.tk/ je vytvořen v podobné podivné kombinaci slovenštiny a češtiny, například slovo „specijalista“ uvedené hned pod názvem webu ve vás jistě probudí úsměv. Název vám také napoví, že se jedná o stránku, která jen propaguje jinou stránku https://www.adriagate.com/cs/index.aspx.

chorvatskoTK

Falešné online obchody a jiné weby se často objevují pod doménou .tk. Odhadem může existovat až 6 milionů takových stránek.

https://www.dot.tk nabízí bezplatnou .tk doménu. Uživatele k jejímu zaregistrování láká následujícím popisem:

„Dot TK vám zaregistruje doménu pro všechny webové stránky na internetu zdarma. Má přesně stejný výkon jako ostatní domény, ale je zdarma! Vzhledem k tomu, že je zdarma, využívají ji miliony lidí již od roku 2001 – to dělá doménu .TK velmi silnou a rozeznatelnou.“

Ano. Rozeznatelnou ve svět podvodníků. Ve skutečnosti je doména .TK doménou pro Tokelau (skupinu tří tropických korálových atolů v Tichém oceánu). Původním cílem free registrace této domény bylo upozornit na některé problémy zemí Tokelau. Očividně se to však zvrhlo někam jinam.

Některé hostingy už tyto domény odmítají, ale jinak se musíte bránit sami. Nemůžeme samozřejmě tvrdit, že všechny weby s touto doménou jsou pochybné, ale měli byste se mít na pozoru.

Komentáře

Nahoru