Soukromí na Facebooku – existuje ještě vůbec?

Soukromí na Facebooku – existuje ještě vůbec?
Vaše osobní data z Facebooku již na 99% stáhla v minulosti nějaká aplikace.

Vaše osobní data z Facebooku již na 99% stáhla v minulosti nějaká aplikace.

Soukromí na Facebooku je často probírané téma, málokdo však tuší, v čem spočívají nástrahy. Je mnoho triků jak vylákat vaše soukromé údaje. Dejte si pozor na nastavení zabezpečení a berte na vědomí případná možná rizika. Není jich tak málo, jak by se mohlo zdát.

Co napíšete na FB je veřejné

Přesto, že se tvrdí opak, na Facebooku nic soukromého neexistuje. Postupné změny a nucené zavedení Timeline profilů byly další ranou soukromí, kdy řada zákazů tak nějak samovolně zmizela nebo se mnoho nastavení posunulo kamsi do hlubin Facebooku a není snadné je najít. Facebook ze soukromí uživatelů žije a čím více obsahu se dá projít, prohledat, sdílet, vycucat či nějak využít, tím lépe. Implicitní nastavení soukromí je prakticky nulové a samozřejmě drtivá většina lidí se ho neobtěžuje změnit. Za určitých okolností lze vidět například i chat přátel, nepočítejte tedy s tím, že soukromá zpráva na FB je opravdu soukromá! Vzhledem k velmi laxnímu přístupu k zabezpečení soukromí nikdy nevíte, co a kdo skutečně může vidět. Nikdy proto na FB nesdělujte citlivé soukromé věci, mohli byste se jednou velmi divit. Jeden neopatrný kriminálník v USA již na podobné chování doplatil. Velmi zákeřnou funkcí může být také mapa v Timeline profilu, která může bez ptaní zveřejňovat spoustu citlivých informací. Mapa může získavat vaše data o poloze například i z GPS souřadnic v EXIFu fotografie.

Facebooková aplikace se vás na nic ptát nebude, prostě si vezme, co ji zajímá

Nač se ptát na souhlas? Však dnes je již téměř vše veřejné.

Mazání příspěvků

Facebook má mnoho zvláštností a řadu podivných nastavení či chyb. Jedna nedávno opravená „chyba“ však byla obzvláště zajímavá. Smazané fotografie sice zmizely z vašeho profilu, ale na serveru Facebooku stále byly a šlo je najít. Tato „chyba“ již byla oficiálně odstraněna, ale o skutečném fyzickém mazání lze důvodně pochybovat. Nahráním fotografie totiž Facebooku udělujete trvalá, nezrušitelná a převoditelná práva k libovolnému užití fotografie. Vzhledem k enormnímu počtu nahraných příspěvků lze i při převaze naprostého balastu získat nemalé množství zajímavého obsahu. Nabízí se samozřejmě celá paleta možností, jak podobné fotografie využít. Za takových okolností by byli majitelé Facebooku velmi hloupí, pokud by se o podobný materiál dobrovolně připravili. Tím spíš, že mnoho uživatelů nahraje fotografie ve velkém rozlišení.

Facebook a email

Aplikace „vyhledávač přátel“ vás čas od času bude lákat k vydání hesla k emailu. To samozřejmě v žádném případě udělat nechcete! Jakmile vydáte Facebooku heslo k emailu, má naprosto ničím neomezený přístup do vaší pošty. Zkopírování celé databáze kontaktů do útrob Facebooku je ještě ta nejmenší škoda, protože nikdy nevíte, co všechno se vlastně kopíruje a prohledává. Facebook zřejmě nic špatného nepáchá a opravdu pouze hledá emaily potenciálních přátel, ale nikdy si nemůžete být jistí, kam všude se případné heslo k emailu může dostat a jestli ho nemohou získat nějaké další aplikace. Pokud jste již přístup povolili, změňte si heslo k emailu.

Na změny pravidel vás nikdo upozorňovat nebude

Facebook se tradičně drží přístupu mnoha korporací a pro jistotu své uživatele o ničem zbytečně neinformuje. Prostě něco se upraví či změní a přijdete na to až v praxi. Můžete tak například přijít o diskuzi, zmizí určité příspěvky, možnosti nastavení apod. V krajním případě můžete přijít o celý profil a veškerá vaše práce je v digitálním nebi. Mimo jiné z těchto důvodů není příliš vhodné používat Facebook jako náhradu klasického webu, e-shopu či blogu, protože nemáte nad svým profilem prakticky žádnou kontrolu. Zavedení a postupné úpravy Timeline byly názornou ukázkou.

Pozor na vlezlé aplikace

Na Facebooku funguje obrovská paleta aplikací, od neškodných až po vyloženě nebezpečné. Mnoho aplikací je vyvinuto právě proto, aby získalo vaše soukromá data. Žádná hra nepotřebuje skutečně vědět odkud jste či kolik vám je let, natož získat seznam vašich přátel či posílat příspěvky na vaši zeď. Je to jen další trik, jak vás nalákat zajímavým obsahem ke sdělení vašich soukromých informací. Nový Timeline profil pro jistotu nezobrazuje, jaké konkrétní informace aplikace získá, pro podrobnosti anebo odebrání aplikace se musíte podívat hlouběji do nastavení.

Citlivá data uživatelů jsou v ohrožení. Víte, jak si máte nastavit správně účet na Facebooku?

Nastavění sdílení dat pro Facebookkové aplikace

Pokud tak učiníte, možná se budete hodně divit! Přímo v nápovědě Facebooku se píše, že aplikace automaticky získávají přístup k vašemu ID, seznamu přátel a ke všem veřejným informacím. Seznam přátel je sdělován údajně kvůli „lepšímu přizpůsobení aplikace“. Teprve pokud chce aplikace další soukromé informace, musí vás explicitně požádat. Dříve jste žádost nějaké aplikace schválili až kliknutím na tlačítko „povolit/allow“, v nových Timeline stačí jen kliknout na žádost aplikace v seznamu žádostí a už je automaticky schválená! Pokud ji chcete odebrat, musíte opět do nastavení aplikací, ale aplikace už mezitím spokojeně zkopírovala vaše informace, takže máte stejně smůlu. V nastavení je také vidět, které informace a kdy si aplikace vyžádala, člověk občas nevychází z údivu. Velmi podivné je také nastavení upozornění – možnosti jsou „nikdy“ anebo „když vám aplikace pošle upozornění“.

Existují i aplikace, které získávají vaše číslo mobilu a přístup k vašim mobilním kontaktům i výpisu hovorů. Nikdy nevíte, kdo vaše data získá, dávejte si proto dobrý pozor. Vždy počítejte s tím, že cokoliv na FB zveřejníte, může někdo vidět či využít.

Druhý typ vlezlých aplikací je externí, tedy nikoliv přímo na Facebooku. U řady webů se již můžete přihlašovat pomocí FB účtu a hesla a dokonce propojit web s vaší zdí. Pokud stojíte o publikování často podivných příspěvků pod vaším jménem, směle do toho! Druhý problém je samozřejmě to, že Facebook získává dokonalý přehled o vaší činnosti na internetu. Například které blogy čtete, kam píšete komentáře, kde diskutujete atd.

K čemu jsou rozkradené informace o soukromí?

Možná si říkáte, že mnoho odborníků na bezpečnost dělá z komára velblouda. V současnosti však panuje na trhu v mnoha oborech velmi tvrdá konkurence a každá výhoda se počítá. Marketingové specialisty velmi zajímájí vaše kontaktní údaje, přátelé, zvyky, oblíbené činnosti, oblíbené zboží a řada dalších osobních informací. Je mnohem jednodušší cílit reklamní kampaň například na ženy od 20 do 30 let z Prahy než cílit kamapaň obecně. Nezabezpečený profil na Facebooku je pro marketing doslova zlatý důl, protože nezkušení uživatele sami poskytují spoustu osobních informací.

Firmy věnují enormní úsilí získávaní vašich soukromých informací a Facebook je k tomu jako stvořený, navíc již sám využívá vaše kontaktní informace k cílení reklamy. Mnoho firem či různých „podnikavců“ vyrábí zábavné aplikace a fan stránky jen proto, aby nalákali nevědomé uživatele ke sdělení spousty citlivých informací. Velmi žádané jsou samozřejmě emailové adresy, telefon, skype, poštovní adresy, bydliště, věk a pohlaví. Pokud k tomu přidáte například ještě oblíbené skupiny, oblíbené weby, zaměstnavatele a spoustu dalších drobností, umožňuje to velmi přesně cílit reklamní kampaň. Firma může například oslovit všechny fanoušky rocku nebo Sparty, všechny ženy od 40-50 let z Vysočiny atd. – prostě může reklamu dodat pouze těm lidem, kteří by o ni mohli mít zájem.

Facebook v nápovědě uvádí, že informace nikdy neposkytuje třetím stranám pokud vás o to nepožádá anebo pokud vás neupozorní prostřednictvím podmínek použití.Netřeba snad dodávat, že podmínky použití jsou formulované velmi vágně, často se mění a valná část je dostupná pouze anglicky. Nikdy nezveřejňujte zbytečně mnoho ze svého soukromí a samozřejmě facebooku ani žádným dalším aplikacím nikdy nedávejte hesla k emailu či telefon.

Vaše soukromí samozřejmě také velice zajímá personalisty ve firmách, vašeho zaměstnavatele a také vaše nepřátele či vyloženě zločince. V ČR je toto riziko nižší než například v USA, ale přesto se jej nevyplatí podceňovat. I v ČR se stal případ, kdy zaměstnanec v pracovní době psal na Facebook v době, kdy měl být někde úplně jinde na služební cestě a shodou okolností to viděl jeho nadřízený. Také jsem se osobně setkal s případem, kdy si personalista před pohovorem prohlížel stránky uchazečů na Facebooku. V zahraničí dříve dokonce fungoval server RobMe.com, který na základě nezabezpečených osobních informací zobrazoval mapu s domy, kde právě nikdo není. Stačilo mít nezabezpečené soukromé údaje a napsat kdy a kam jedete na dovolenou. Tento kontroverzní web stvořila parta IT nadšenců právě k ilustraci nebezpečí přílišné sdílnosti na internetu. Rizika sociálních síti pěkně shrnuje tato infografika. Přes snahu Facebooku o čím dál komplikovanější zabezpečení soukromí se povědomí o nebezpečnosti sdílení soukromí zlepšuje a více lidí dbá o své soukromí. Nebuďte zbytečně sdílní, lidem na ulici také nevykládáte své soukromé historky, nedáte jim telefon a neukazujete jim fotky z posledního večírku.

Komentáře

Nahoru