Soukromí na Facebooku? Ale ano, je to možné…

Soukromí na Facebooku? Ale ano, je to možné…

Mít správně nastavené soukromí na největší sociální síti světa je při nejmenším dobré. Věnovat dostatečnou pozornost by tomu měl každý uživatel a stejně tak si dát i pozor na to, co na Facebooku vůbec sdílí. V jednom z nedávných článků jsme uvažovali nad tím, jak Facebook omezuje naše životy. Proto, abychom se na něm mohli cítit alespoň trochu bezpečně, si v tomto článku podrobně rozebereme nastavení soukromí a podíváme se, jak korigovat viditelnost našeho profilu, obsahu námi sdíleného a všeho, co na Facebook dáme…

Z počátky je si nutné uvědomit, že na Facebooku nebudeme nikdy ve stoprocentním bezpečí. Již podmínky při registraci nás upozorňují na riziko, které nastává dokončením registrace. Jinými slovy můžeme říci, že vše, co na Facebook vložíme, nikdy nedokážeme smazat. Vlastně ani samotný profil, který lze deaktivovat. Veškerý námi sdílený obsah se ukládá v databázi Facebooku a „dá se kdykoliv vyhrabat„. V médiích jste například mohli sledovat i to, kdy byly zprávy z Facebooku použity jako důkazní materiál u soudu.

Jedním z důkazů nesmazatelnosti našich věcí a toho, jak starý obsah můžeme na Facebooku najít, je i možnost stáhnout si celý náš profil do počítače. V nastavení našeho účtu můžeme dojít až ke kouzelnému tlačítku, které stáhne celý náš profil do počítače. V něm, pokud máme ty nervy, můžeme rolovat a rolovat, až se dočkáme našeho prvního statusu napsaného na Facebook. Společně s tím se nám stáhnou i všechny fotografie, videa a další…

I tato poměrně nevinná možnost nám značí nekalá rizika. Každopádně celý internet je zavalený varováními o tom, jak jsou sociální sítě nebezpečné, jak se dají zneužít a co nás může potkat. Nutné je však uznat i fakt, že stoprocentně bezpeční nebudeme nikdy nikde, ani v reálném životě, natož někde na internetu. Tam tomu však můžeme hodně pomoci, stačí jen přemýšlet a umět si třeba na Facebooku správně nastavit soukromí.

Facebook rád možnosti nastavení mění, někdy nějaké přidá, někdy nějaká zmizí. S novým profilem jich pár přibylo, každopádně můžete vidět na obrázku výše, jak nastavení vypadá. Již nadpis nám dodává pocit neomezené kontroly, ve skutečnosti si můžeme vybrat hlavně z těchto možností viditelnosti daných prvků:

  • Všichni (danou věc vidí přátelé a i lidé, které v přátelích nemáme)
  • Přátelé přátel (umožňuje vidět danou věc přátelům a jejich přátelům)
  • Pouze přátelé (doporučené nastavení, které dovolí sdílet obsah jen s našimi přáteli)
  • Jiné (další možnosti nastavení)

Právě poslední možnost „Jiné„, nám dovolí ještě lépe konfigurovat nastavení dané věci. Můžeme v ní totiž navíc nastavit, kdo smí a kdo nesmí obsah číst. Je možné povolit sdílení se všemi našimi přáteli, ale zde můžeme přidat výjimky pro dané lidi nebo dokonce daný obsah nechat neviditelný pro všechny, kromě Vás samotných. Toto je velmi příhodné v případě, kdy nechceme s někým určitý obsah sdílet, udržet jej v tajemství nebo jej neukazovat nikomu.

Někteří z Vás si možná všimli absence některých věcí v tomto nastavení. Je sice hezké, že zde můžeme nastavit viditelnost našich příspěvků, webové stránky, rodinných vztahů, data narození a další oprávnění, ale chybí například možnost zakázat lidem psát nám zprávy, „vymazat“ se z vyhledávání na Facebooku, skrýt seznam našich přátel, naše zaměstnání, aktivity, koníčky a další. Facebook naštěstí neopomenul ani toto a nastavení těchto věcí naleznete pod nápisem „Spojení na Facebooku“ na úvodní straně nastavení soukromí (druhý obrázek). Opět zde funguje stejný princip nastavení.

Opomenout však nesmíme naší profilovou fotografii, jméno a pohlaví. To vše je dostupné pro všechny a nedá se nastavit jinak. Výjimka platí i u jednotlivých fotografií a alb. Logicky je nutné  nastavit oprávnění každému albu samostatně. Toho docílíte kliknutím na tlačítko „Nastavení soukromí alba“ nad seznamem Vašich alb. Následně se Vám zobrazí stejný princip nastavení, jako výše.

Facebook nám nabízí poměrně kvalitní možnost nastavení soukromí. Je poměrně obsáhlé, nastavit se toho dá hodně a máme nad svým profilem tedy větší kontrolu. Jak již ale bylo uvedeno výše, nikdy nic není stoprocentní. To bychom však sociální sítě nesměli využívat vůbec a proto využijeme alespoň všech dostupných prostředků k ochraně našeho soukromí. Tento článek Vám k tomu snad pomohl…

Komentáře

Nahoru