Dnes vyšlo 15 článků

Soudit se o patenty je jejich živobytím, teď ale narazili…

Soudit se o patenty je jejich živobytím, teď ale narazili…

Společnost Rambus nejspíš každý zná. Je vyhlášená hlavně častými patentovými spory v oblasti pamětí. Vlastní totiž několik patentů na mnoho významných technologií a řešení a díky tomu jí mnoho společností platí poplatky. Patří mezi ně například Toshiba, Samsung, Intel, AMD a další.

Jakmile se prokáže, že společnosti používají patenty chráněné technologie a řešení Rambusu, nastává krkolomná situace a příležitost pro Rambus začít nový spor. Vše končí licenčními poplatky, které musí společnost zaplatit. Samozřejmě i zpětně.

Jak to s touto firmou vypadá teď?

Rambus patří tedy k firmám moderní doby, které nic nenakupují, nic nevyrábějí a jejichž stávající hodnota závisí pouze na tom, s kým se soudí, jak se spor vyvíjí a za kolik porušených patentů byl který subjekt žalovaný. Tentokrát ale akcie asi nahoru nepůjdou a Rambus možná i na čas přestane pouštět strach, protože přišel o dva ze svých klíčových patentů, za jejichž „porušení“ se soudil s Nvidií a HP.

Zasáhl totiž Úřad pro patenty a ochranné známky ve Spojených státech (U.S. Patent and Trademark Office), který dva klíčové – tzv. Barth I – patenty prohlásil za neplatné na území USA.

Nejprve ITC (komise pro mezinárodní obchod) v červenci 2010 rozhodla, že Nvidia a HP porušují tři patenty Rambusu (z čehož dva jsou ty výše zmíněné). Nvidia se s Rambusem dohodla na řešení, ale letos počátkem září úřad pro patenty oznámil, že ruší platnost dvou z patentů.

Zbývá tedy poslední možnost, která by mohla rozhodnutí zmíněného úřadu zrušit, a to je odvolání u specializovaného odvolacího soudu (U.S. Court of Appeals for the Federal Circuit). Rambus prohlásil, že hodlá své duševní vlastnictví bránit, což by znamenalo, že se finálního verdiktu dočkáme v řádu měsíců.

Společnost Rambus byla založena roku 1990 a sídlí v Kalifornii.

Jak podle vás bude finální verdikt znít?

Komentáře

Nahoru