Soud v USA uložil pokutu společnosti Toshiba za nekalé obchodní praktiky

Společnost Toshiba musí podle federálního soudu v San Francisku zaplatit zákazníkům 17 milionů dolarů a výrobcům 70 milionů dolarů. Podle soudu společnost Toshiba Corp uzavřela cenovou dohodu na prodej LCD obrazovek a tím porušila zásadu volné tvorby cen.

LCD obrazovky se používají v televizích, počítačích i mobilních zařízeních. Toshiba zřejmě nebude muset platit tuto pokutu (v případě nezaplacení se podle amerického antimonopolního práva pokuty ztrojnásobují), protože ostatní žalovaní jako Sharp, Samsung a LG škody již pokryli.

Toshiba také sporný verdikt ještě napadne odvoláním. V prosinci soud schválil 388 milionů dolarů vypořádání žalovaných společností Sharp Corporation, Samsung Electronics Co Ltd. a LG Display Co Ltd., které zahrnuje pohledávky přímých odběratelů. To pokrývá nyní soudem přiznaných 17 milionů pro přímé odběratele.

V lednu soud vydal předběžný souhlas k vyrovnání v celkové výši více než 538.000.000 dolarů v samostatné antimonopolní žalobě, která se týkala nepřímých odběratelů. Ta zahrnuje spotřebitele, kteří například koupili monitor nebo notebook s LCD, který byl vyrobený jednou z žalovaných stran a prodán přes obchodníky jako například Best Buy od 1.ledna 1996.

Zdroj: ChinaPost

Komentáře

Nahoru