Součástky pro Boeing 787 se budou vyrábět v 3D tiskárně

Technologie 3D tisku se začíná využívat v různých oblastech, například ve stavebnictví, zdravotnictví či letectví. Už i letadla začínají používat konstrukční součástky vyrobené 3D tiskárnou. Společnost Boeing chce použitím této technologie ušetřit 2 až 3 miliony dolarů na výrobu Boeingu 787 Dreamliner.

Americký výrobce Boeing navázal spolupráci s norskou firmou Norsk Titanium, přičemž výsledkem jejich spolupráce byly první 3D tištěné konstrukční komponenty z titanu pro letadla. Jak poznamenal Reuters, společnost General Electric už používá 3D tiskárnu pro výrobu palivovým trysek pro motory letadel. Nicméně titanové komponenty musí vydržet zátěž během letu letadla.

boeing787b

Zdroj: Engadget

Boeing se rozhodl vyzkoušet 3D tištěné komponenty zrovna u Boeingu 797 Dreamliner, protože vyžaduje více kovu než ostatní modely. Tradičně se vyrábí ze slitiny titanu, což je velice nákladné, a to zejména proto, že firma vyrábí 144 takových letadel ročně. Toto je pouze důkaz toho, že firmy začínají důvěřovat moderním výrobním procesům a 3D tištěným materiálům.

Od začátku roku 2016 do února roku 2017 Boeing spolupracoval s norskou společností, aby výsledné komponenty prošly přísným testovacím programem od Federal Aviation Administration (FAA). Partneři očekávají ještě dodatečné schválení pro samotný výrobní proces a vlastnosti materiálu, a tak budou moct vyrábět součástky 3D tiskem, aniž by každý musel procházet schvalovacím procesem zvlášť.  

boeing787c

Zdroj: Engadget

Zdroj: Engadget

Štítky: , ,

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru