Solární displeje: Konec problémů s nabíjením?

Před pár týdny se objevily zprávy o tom, že TCL communication, sedmý největší světový výrobce telefonů, utratil 2,1 milionů eur (cca 54 milionů Kč) za testování nové technologie neznámého startupu SunPartner. Pokud by integrace této technologie fungovala, mohlo by to pro nás znamenat, že se již nikdy nebudeme muset starat o to, zda s sebou máme nabíječku.

Tahle nadějná solární technologie nese název Wysips (What You See is Photovoltaic Surface). Pro váš telefon by měla vytvářet malé množství rezervní energie, kdyby se jeho běžná baterie vybila. V rozhovoru pro Quartz to generální ředitel SunPartner, Ludovico Deblois, vysvětlil takto:

„Wypsis je sendvič složený z fotovoltaických pruhů a čoček. Tento sendvič se nachází mezi displejem a dotykovou obrazovkou.“

V případě, že by se technologie ukázala jako úspěšná, by měla její výroba podle pilotního výrobního klienta ve Francii stát asi jedno až dvě eura na jeden telefon.

sunpartner-220213-057

Ale zatím se na to ještě moc nespoléhejte. Od testování k integraci do běžných smartphonů je ještě daleko. Navíc tisková zpráva společnosti sice tvrdí, že „Baterie se vám NIKDY nevybije“, ale telefon se zatím podařilo nabít maximálně na 20%, takže to ještě chce velké úpravy a vylepšení.

SunPartner vidí Wysips i jinde než v mobilních zařízeních.

SunPartner vidí Wysips i jinde než v mobilních zařízeních.

Avšak využití by tato technologie mohla najít i jinde než v mobilních telefonech. Hodila by se například jako primární zdroj energie pro e-čtečky, které spotřebují velmi málo energie (většina je využívána při otáčení stránek). SunPartner má také licenci s firmou, která dodává okna pro Boeingy, takže by se v letadlech mohla objevit solární okna, která by poskytovala energii. Deblois také doufá, že se mu podaří spojit se s automobilovým průmyslem. Přemýšlí se i o integraci do billboardů.

Komentáře

Nahoru