Dnes vyšlo 15 článků

Sokotra, ostrov plný zajímavých a netradičních rostlin

Chtěli jste se někdy dostat na izolovaný a pohádkový ostrov? Pokud je to už vaším dětským snem, vřele vám doporučuji odlehlý ostrůvek Sokotra, který je jménem nijak zajímavý. Avšak jméno většinou klame. Na tomto ostrůvku bychom nalezli velkou škálu endemitů, což jsou rostliny, které se vyskytují na jednom místě na zemi. To dělá z prostého ostrovu ostrov pohádkový.

Blíží se léto, takže i čas dovolených a vy určitě už nyní přemýšlíte, kam byste na pár dní, popřípadě týdnů odletěli, abyste si od toho denního shonu a námahy trošku odpočinuli. Nemám pravdu?

Mé vřelé doporučení má doslova pohádkový ostrov nazývající se Sokotra, který je hlavním ostrovem Sokotránského souostroví, které dohromady tvoří čtyři ostrovy. Následující a úžasné fotografie zachycující scenérie s přírodou právě ze zmiňovaného ostrova Sokotra nedávno uveřejnil server viralnova.

Žili tam mimozemšťané?

Aby je pořídili, museli se vydat k Yemenu, kde se nedaleko zmiňovaný ostrov Sokotra nachází. A čím je tímto na první pohled nezajímavý ostrov tak zajímavý? Svými rostlinami, neboť až jednu třetinu rostlinstva na tomto ostrově tvoří tzv. endemity, což jsou druhy, které se nevyskytují nikde jinde na světě, jen tam. Je to i odůvodnění, proč si ostrov získal přezdívku  „Místo, které vypadá, jako by něm žili mimozemšťané“.

Jak se tam dostat?

Pokud jste milovník cestování nebo si prostě chcete užít dovolenou na izolovaném ostrově, podívejte se na zprávu National Geographic, kde zjistíte, jak se na tento ostrov s netradičním rostlinstvem dostat.  A pokud se vydáte na tento ostrov, musím vás upozornit před proslule známými somálskými piráty, kteří se vyskytují v Indickém oceánu.

Toto je legendární strom dračí krve (Dracaena cinnabari)
Sokotra

Ostrov skýtá úžasná panoramata…

ostrov Socotra7

 Rozloha Sokotry je 3796 km².

ostrov Socotra6

Absolutní ráj pro milovníky přírody a křišťálově čisté vody…

Sokotra

Vetřelci?! Ne, na Sokotře jsou to poměrně běžné rostliny …

ostrov Socotra4

 Údaj z roku 2004 říká, že na ostrově žije kolem 42 000 obyvatel.

ostrov Sokotra

 Sokotra leží v Indickém oceánu.

ostrov Socotra2

Ostrov leží v blízkosti Afrického rohu a geograficky je tak přisuzován Africe.

 Sokotra

 Moře, skály, příroda… tady je snad všechno.

 ostrov Socotra

 Na Sokotře se nachází pláže z písku navátého na pobřežní skály. Písek je korálového původu.

Sokotra

Pokud může nějak pomoct ke krásné a inspirativní budoucnosti, tak tím, že o ni bude psát.

Komentáře

Nahoru