Softwarový vývojář odsouzen za to, že se mstil svému zaměstnavateli. Hrozí mu 10 let

Softwarový vývojář odsouzen za to, že se mstil svému zaměstnavateli. Hrozí mu 10 let

Americká policie zatkla systémového manažera (Michaela Meneses, 41), jehož obvinila z narušení sítě svého bývalého zaměstnavatele. Američan se chtěl tímto způsobem pomstít svému bývalému zaměstnavateli za ukončení pracovního poměru. Výpověď navíc sám inicioval, jelikož jej zaměstnavatel nehodlal povýšit.

Svým jednáním způsobil škodu 90 000 dolarů (1,7 milionu korun). O této zprávě informoval média Federální úřad pro vyšetřování (ona známá FBI).

Firma, v níž byl Meneses zaměstnán do ledna loňského roku, vyrábí zdroje vysokého napětí. Bývalý zaměstnanec se specializoval na vývoj softwaru, který společnost využívala pro svou činnost. Byl jedním ze dvou zaměstnanců, jenž byl zodpovědný za fungování softwaru, plánování výroby a za správnost údajů týkajících se vedení zásob. Během své činnosti získal přístupy do sítě svého bývalého zaměstnavatele a jelikož jej společnost Meneses údajně odmítla povýšit, sám podal výpověď. Přístup do firemní sítě zanikl.

Michael Meneses se však rozhodl vykonat vendetu. Vužil na svůj čin sofistikované metody a sám si vytvořil programu sloužící k zachycení přístupových jmen a hesel zaměstnanců. Tyto údaje následně využil pro přístup do firemní sítě. Firmu poškozoval během tří měsíců ze svého domova ve městě Smithtown nebo z hotelu nedaleko svého nového zaměstnání.

FBI uvádí, že bývalý zaměstnanec používal e-mailové schránky svých kolegů, odstrašoval uchazeče, kteří se hlásili na jeho místo, měnil pracovní rozvrh nebo narušoval produkci firmy neoprávněnými zásahy, stejně tak prováděl machinace pomocí finančních operací v interním firemním systému.

Podle obžaloby se dopustil kybernetického vandalismu a tzv. „high-tech pomsty“ (high-tech revenge). Meneses svá obvinění popřel a byl propuštěn na kauci 50 000 dolarů (977 000 korun). V případě prokázání viny mu hrozí mu až desetiletý trest odnětí svobody a pokuta 250 000 dolarů (4,8 milionu korun).

Zdroj: https://www.justice.gov/usao/nye/pr/2013/2013may02.html

Komentáře

Nahoru