Sociální sítě a jejich vývoj – pohled do historie

Sociální sítě a jejich vývoj – pohled do historie

Sociální sítě jsou celosvětovým, stále se rozvíjejícím, fenoménem. Patří v současnosti mezi nejnavštěvovanější webové služby s miliony aktivních uživatelů, kteří si navzájem vyměňují data různorodého charakteru. Jejich oblíbenost nestoupá jen u klasických uživatelů, ale také u velkých i malých firem nebo vzdělávacích institutů. Ale co to vlastně je sociální síť a jak se v minulosti vyvíjely?

Na počátku byli rybáři

Pojem sociální síť se samozřejmě neobjevil až s příchodem internetových stránek typu Facebook, Twitter apod. Poprvé ho užil již profesor londýnské ekonomické univerzity J. A. Barnes v roce 1954. Ten studoval sociální vazby mezi rybáři v Norské vesnici a jeho závěrem bylo, že celou společnost můžeme definovat jako množinu bodů, z nichž některé jsou propojeny linkami (vazby – vztahy). Tato množina pak utváří celkovou síť vztahů – SOCIÁLNÍ SÍŤ. V pozdější době sociologové definici tohoto pojmu poupravili. V dnešním výkladu tedy znamená SOCIÁLNÍ SÍŤ – navzájem se ovlivňující, propojenou skupinu lidí nejen pomocí rodinných vztahů a přátelství, ale také společných zájmů, rodinné, rasové či náboženské příslušnosti. Tím pádem můžeme říci, že každý z nás, bez rozdílu věku, je součástí velkého počtu „sociálních sítí“.

První webové sociální sítě

Prakticky bychom mohli říci, že vznik „webových“ sociálních sítí se váže už k počátkům samotného internetu, tedy jeho předchůdce ARPANETu. Již mez lety 1965 – 1972, kdy začaly první pokusy o elektronickou komunikaci mezi více uživateli, a byl doručen první email, se začala utvářet jakási komunita prohlubující své sociální vztahy, tedy SOCIÁLNÍ SÍŤ.

BBS (Bulletin Board System – první skutečná sociální síť

Mnoho odborníků, ale označuje za počátek vývoje sociálních sítí spíše rok 1978, kdy byl spuštěn systém BBS (Bulletin Board System).

BBS (Bulletin Board System) - první sociální síť

Jednalo se o soubor elektronických nástěnek, v klasické dosovské „grafice“, kde si uživatelé mohli vyměňovat informace různého, samozřejmě textového, druhu. BBS byl tedy první systém, který uživatelům dovoloval komunikovat v určité zájmové skupině. Šlo však o velmi pomalý proces, jelikož v jednu chvíli mohl být přihlášen vždy jen jeden uživatel. Tím pádem klasická konverzace o několika pár větách někdy trvala až 24 hodin a více.

Další velký krok kupředu přišel v roce 1988, kdy Jarkko Oikarinen pracující na univerzitě v Oulu vytvořil první IRC (Internet Relay Chat) aplikaci, která se jmenovala OuluBox. Tedy jednu z prvních možností komunikovat v reálném čase po internetu (many to many). Dalo by se tedy řící že OuluBox dal základ všem chatovacím serverům.

Moderní sociální sítě

SixDegrees – předběhl svou dobu (1997)

Sixdegrees - další předchůdce sociálních sítí

Pokud se však bavíme o moderních sociálních sítích postavených na konceptu Web 2.0 – tedy weby, kde registrovaní uživatelé vytváří kvalitu a vlastní obsah, tak první takováto síť vznikla až v roce 1997 – sixDegrees.com. Tato služba, která měla ve své době milión plně registrovaných uživatelů a přes 100 zaměstnanců, dovolovala svým uživatelům pomocí vlastních profilů vytvářet okruhy přátel. S těmito přáteli pak uživatelé mohli komunikovat a prohlížet si jejich profily. Tvůrci sixDegrees.com označovali stránku jako nástroj, který pomůže propojit uživatele internetu.

I když sociální síť sixDegrees přilákala mnoho uživatelů, stala se finančně neúnosným businessem, a tak v roce 2001 musela být odpojena. „Při pohledu zpět, vím, že SixDegrees prostě předběhl svou dobu.“ (A. Weinreich, osobní komunikace, 11. července 2001).

Friendster (2002)

Friendster - předpotopní logo, které se přestalo používat v roce 2009

Dalším milníkem v historii moderních sociálních sítí je stále existující Friendster.com založený Jonathanem Abramsem v roce 2002. Jednalo se o sociální síť, za kterou byla v roce 2003 společnost Google ochotna zaplatit 30 miliónů dolarů. Tvůrci však nabídku odmítli. Hlavní myšlenkou Friendster.com bylo seznamovat „přátelé přátel“ s tím, že budou lépe navazovat kontakt, než kdyby se jednalo o naprosto cizí lidi. Kupodivu tato obří seznamka začala fungovat více než dobře, jelikož překonala během prvního čtvrtletí své existence hranici tří miliónu aktivních uživatelů.

V současnosti se již nejedná o seznamovací server, jelikož v roce 2009 upadající Friendster odkoupila asijská firma MOL Global za 26, 5 miliónu dollarů. Ta nyní zaměřuje web na sdružení uživatelů hrající počítačové hry.

MySpace (2003)

Služba Myspace kdysi a její logo

Prostor pro přátele – tak zní motto sociální sítě MySpace.com. Server, jehož první verze byla spuštěna v roce 2003 již po 10 dnech vývoje.

Síť vytvořili uživatelé slavného Frienster.com, přesněji zaměstnanci firmy eUniverse, kteří viděli v sociálních sítích ještě větší potenciál. MySpace dovoloval, kromě klasických funkcí úpravu grafického rozhraní profilu, přidávání audio přehrávače a fotografií. MySpace se stal internetovým super-fenoménem. V roce 2006 překonal hranici 100 miliónů registrovaných uživatelů a dokonce, jako jediný web na světě, předstihnul Google v žebříčku nejnavštěvovanějších stránek USA. MySpace funguje dodnes, její obliba však již není taková jako mezi lety 2006-2008 a to hlavně díky vzestupu Facebooku.

Vzestup Facebooku

Facebook logo

V roce 2004 student harvardské univerzity Mark Zuckerberg zakládá spolu s Dustinem Moskovitzem, Chrisem Hughesem a Eduardem Saverinem web thefacebook.com, který má sloužit jako školní ročenka pro zdejší studenty. Ti se mohou připojit pomocí školního emailu. Postupem času, však expanduje i na jiné anglické univerzity a v roce 2006 se již jako Facebook.com otevře pro veřejnost. Přesněji všem kdo dosáhli 13 let. O šest let později Facebook disponuje více než 1,2 miliardami aktivních účtů. Jedná se o největší a nejpopulárnější sociální síť na světě, která je přeložená do více jak 60 světových jazyků.

Proč je Facebook nejoblíbenější?

Facebook je nejoblíbenější díky velkému množství funkcí, multiplatformní podpoře a obrovské základně uživatelů, která nově příchozím dovoluje jednoduše navazovat kontakty či se spojit s přáteli z reálného života.

Mezi nejpoužívanější funkce patří možnost přidání „přátel“. Tito přátelé pak mohou sledovat veškeré uživatelovy aktivity. Mezi další funkce patří chatování a zasílání zpráv mezi dvěma nebo více přáteli, tvorba zájmových skupin nebo např. využití interaktivních aplikací. Funkcí je samozřejmě o mnoho více, stále nabývají a i proto je facebook tak populární.

Komentáře

Nahoru