Sociální síť WeChat dobývá Čínu, už překročila miliardu uživatelů

Čínská sociální síť WeChat překročila v únoru jednu miliardu registrovaných uživatelů. V délce jejich denní aktivity už předběhla dokonce i Facebook.

 wechat2

Pokud vyrazíte do Číny a budete se chtít s přáteli podělit o zážitky, připravte se na to, že zde své obvyklé sociální sítě nejspíš nespustíte. Přístup na Facebook, Instagram, WhatsApp a další aplikace je v zemi totiž značně omezen. Místní obyvatelstvo přesto tráví spoustu času na internetu, Čína má totiž vlastní sociální síť s názvem WeChat, která se co do počtu uživatelů vyšplhala už na víc než jednu miliardu. Zdatně tak funí na záda právě Facebooku a Whatsappu.

Sociální síť WeChat, která v Číně funguje od roku 2011, spustila čínská internetová společnost Tencent v čele se  zakladatelem Ma Huatengem. Podle statistik na webu We are social se v lednu letošního roku pohybovalo množství jejich aktivních uživatelů kolem 980 milionů. Miliardovou hranici jí pomohl překonat čínský nový rok, kdy miliony uživatelů využili síť k vzájemnému obdarovávání se červenými „obálkami“ s penězi při příležitosti oslav tradice hongbao.

Původně síť fungovala na podobném principu jako v Evropě více známá aplikace WhatsApp. Postupně své služby rozšířila a vedle posílání zpráv umožňuje zaregistrovaným uživatelům provádět on-line nákupy věcí i potravin, objednávat si taxi službu nebo třeba si zarezervovat si stůl v restauraci.  To vše prostřednictvím mobilního platebního systému WeChat Pay. Zároveň WeChat představuje největší čínskou video platformu, co se týče odběrů a denně aktivních uživatelů na mobilním zařízení. Další službou, kterou WeChat poskytuje, jsou videohry. Samotná společnost Tencent má podíl v nejoblíbenějších hrách světa, jako jsou World of Warcraft, League of Legends nebo Call of Duty.

WeChat sice zatím neohrožuje prvenství nejrozšířenější sociální sítě – Facebooku v počtu uživatelů, podle informací Světového ekonomického fóra ji ale předčí v délce jejich denní aktivity. Zatímco na Facebooku tráví lidé v průměru 22 minut denně, službu WeChat využívá třetina jejích uživatelů neuvěřitelné čtyři hodiny denně.

wechat3

Zní to skutečně ideálně, až na to, že se jedná o Čínu. Je tedy jasné, že získané informace o uživatelích sdílí společnost s orgány a posílané zprávy podrobuje cenzuře.  Cenzurovány jsou především politicky motivované diskuze. WeChat uvádí, že důvodem je povinnost, aby sdělované informace odpovídaly platným zákonům a předpisům a žádosti vládního orgánu.

Další provázání sociální sítě s vládou představuje návrh na využívání platformy k tvorbě elektronických státních průkazů. Myšlenku již testují ve městě Guangzhou (známé pod názvem Kanton).

Zdroj text: World Economic Forum, zdroj foto: The Verge, Radii China, Marketing to China

Svůj život momentálně dělí mezi studium médií a andragogiky, drobnější copywriterské projekty a stáže. Po gymnáziu vedly její kroky na univerzitu, do regionální redakce novin a reklamní agentury, kde postupně získala cenné zkušenosti z oblasti žurnalistiky a reklamy, kterých si dodnes velmi váží. Ve volném čase se věnuje koordinaci festivalů po stránce PR. Skutečný odpočinek jí přináší vyčerpávající sport, dobrá kniha nebo kvalitní film.

Komentáře

Nahoru