Snížení počtu zaměstnanců Twitteru znamená zaktivování trollých účtů

Elon Musk zrušil tým, který kontroloval obsah a blokoval aktivitu trollů. Nyní mají účty z Ruska a Číny zelenou.
Tým pracoval na boji proti „informačním operacím“, koordinovaným kampaním zemí, jako je Rusko, Čína a Írán, které mají za cíl ovlivňovat veřejné mínění a narušovat demokracii. Odborníci a bývalí zaměstnanci však tvrdí, že většina těchto specialistů rezignovala nebo byla propuštěna, čímž platforma zůstala zranitelná vůči zahraniční manipulaci. BBC s několika z nich hovořila. Ti požádali o zachování anonymity s odvoláním na dohody o mlčenlivosti a výhrůžky, které obdrželi na internetu.
„Celá lidská vrstva byla zlikvidována. Jediné, co Twitteru zůstalo, jsou automatické detekční systémy,“ uvedl jeden z bývalých vedoucích zaměstnanců.
Organizovaným skupinám lidí, kteří zveřejňují koordinované zprávy, se říká „trollí farmy“. Tento termín poprvé použili ruští reportéři, kteří odhalili jednoho ze zhruba 300 placených zaměstnanců, které řídí Jevgenij Prigožin, šéf žoldácké skupiny Wagner. Od té doby byly trollí farmy ovlivňující volby a veřejné mínění odhaleny v mnoha zemích, od Polska a Turecka po Brazílii a Mexiko. Byly také používány jako nástroj propagandy v etnických konfliktech a válkách.
Nyní je na Twitteru aktivní nová skupina ruských trollů. Podporuje Putinovu válku na Ukrajině, zesměšňuje Kyjev a Západ a útočí na nezávislé ruskojazyčné publikace, včetně ruského servisu BBC. Mnoho účtů těchto trollů bylo pozastaveno, ale desítky z nich jsou stále aktivní.
Tým Clemsonské univerzity sleduje pročínské účty, které se zaměřují na uživatele v čínštině i angličtině a informují o tématech důležitých pro čínskou vládu. Vzhledem k tomu, že na Twitteru zůstala pouze kostra týmu, nemá podle bývalých zaměstnanců zdroje na rychlé odhalování, přiřazování a odstraňování této zahraniční propagandy.
Odborníci již dlouho varují před nebezpečím zahraničního vlivu na sociální média.
Twitter najal lidi s praxí v oblasti kybernetické bezpečnosti, žurnalistiky, vládních agentur a nevládních organizací, kteří hovořili řadou jazyků včetně ruštiny, perštiny, mandarínštiny, kantonštiny, španělštiny a portugalštiny.
Zdroj, foto: bbc.com
Komentáře