Smartphony Sony odesílají data na servery v Číně

Smartphony Sony odesílají data na servery v Číně

Vlastníte smartphone Sony? Tak to byste se měli začít bát. Možná totiž odesíláte data na servery v Číně a ani o tom nevíte. A to dokonce i tehdy, pokud jste nenainstalovali ani jedinou aplikaci.

To byste od Sony nečekali, že? Firma se snaží udržet se nad vodou, a tak rozhodně nepotřebuje žádné skandály.

O co jde?

Na postižených Sony telefonech se objevuje složka s názvem Baidu. Odstraníte ji, restartujete telefon a složka je zpátky. Ano, nějaká složka vás sice nemusí zajímat, ale jde tu o to, že připojuje telefon k serveru v Číně.

Několik uživatelů na Redditu ovšem hlásilo, že tuhle složku ve svém telefonu našli, i když nemají značku Sony. Jeden z nich má HTC One M7, další HTC One X, několik jiných OnePlus One. Objevil se i jeden majitel Nexusu 5, který tvrdí, že tam složku má taky. Ale to už není vina výrobce. Na Nexusu 5 běží čistá ROM od Googlu. Složku Baidu tedy mohla způsobit jedině nějaká nainstalovaná aplikace třetí strany.

Proč zrovna Sony?

Pokud jde o důvod, proč se složka objevuje zrovna u telefonů Sony, zřejmě už ho známe. Problém přijde ihned po vybalení z krabice nebo bezprostředně po obnovení tovráního nastavení, takže žádnou doinstalovanou aplikací to určitě být nemůže. Vypadá to, že na vině je aplikace MyXperia. Sony už slíbilo, že to opraví. Není však jisté, zda složku Baidu odstraní tak, aby už se nikdy nevrátila, nebo jen vypnou její spojení s čínskými servery.

Oficiální vyjádření Sony:

„Sony Mobile bere bezpečnost a soukromí uživatelských dat velmi vážně. Rádi bychom ubezpečili zákazníky, kteří se obávají zpráv týkajících se složky Baidu nalezené v Xperia zařízeních. Předinstalovaná aplikace MyXperia, která vám pomůže vzdáleně najít a zamknout váš smarpthone, pokud bude odcizen nebo ztracen, je navržená tak, aby podporovala službu Google Cloud Messaging a Baidu Push Notification. Obě dvě jsou ve výchozím nastavení aktivovány. Sony Mobile plně ujišťuje všechny své zákazníky, že MyXperia používá jen notofikační systém a neukládá žádná uživatelská data pro přenos do Baidu.“

Pokud máte pocit, že složka Baidu a odesílání dat do Číny je i vaším problémem, máte dvě možnosti. Buď počkejte na softwarovou opravu od Sony, nebo navštivte Sony fórum, kde najdete řešení, jak blokovat spojení s čínskými servery.

Zdroje: Geek, The Hacker News, fotografie: Flickr - Prepayasyougo

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru