Dnes vyšlo 15 článků

Smartphony na oběžné dráze pořídily snímky Země

Smartphony na oběžné dráze pořídily snímky Země

Nedávno NASA vypustila na oběžnou dráhu planety Země trio patrně nejlevnějších satelitů v historii – trojici smartphonů. Tyto minisatelity nyní přinesly snímky naší modré planety.

Celá mise, nazvaná PhoneSat, sestávala ve vystřelení tří Google-HTC Nexus One smartphonů na oběžnou dráhu Země. Smartphony mají přezdívky „Alexander“ „Graham“ a „Bell“ a ve vesmíru se ocitly 21. dubna tohoto roku. Za vším stál nápad, zda by běžný smartphone, jaký nyní vlastní miliony uživatelů po celém světě, obstál i ve funkci satelitu. Kdo vládnete dobrou angličtinou, shlédněte  toto video:

Smartphony ve vesmíru pořídily fotografie Země a ty pak poslaly v balíčcích prostřednictvím specifické rádiové frekvence. Stovky radioamatérů na Zemi pak tyto balíčky zachytily a dekódovaly. NASA je tedy s touto pomocí nadšenců schopná rekonstruovat fotky povrchu Země. Celá akce je skvělým a úspěšným příkladem tzv. Citizen Science – občanské vědy, kdy běžní lidé pomáhají vědeckým a výzkumným institucím.

NASA dosud získala kolem 300 balíčků snímků. Tři malé satelity zůstaly na oběžné dráze necelý týden, do 27. dubna, a bohužel se na Zem už nevrátily – shořely při průletu zemskou atmosférou.

Zdroj: https://mashable.com/2013/05/06/nasa-smartphone-satellite/

Zdroj obrázku: https://mashable.com/2013/05/06/nasa-smartphone-satellite/

Komentáře

Nahoru