Dnes vyšlo 15 článků

Smartphony mohou detekovat rakovinu v oku a zachránit dětské životy

Ačkoliv se tato zpráva může zdát bizarní, smartphony mohou zachránit život malých dětí. Nejedná se o žádnou historku z divokého západu, kdy smartphone zastavil náboj vystřelený z pistole. Moderní smartphony dokážou detekovat rakovinu oka u malých dětí.

ScreenHunter_1

Stačí dítě vyfotit s bleskem a podívat se na výslednou fotografii. Jestliže se v oblasti oka vyskytují světlé skvrny, může se jednat o oční nádor neboli Retinoblastom. V takovém případě je dobré ihned navštívit lékaře s podezřením na toto onemocnění, které postihuje obzvláště malé děti.

Fotografie zachránila život americkému chlapci

Fotografie z mobilního telefonu již život zachránila, a to malému chlapcovi jménem Avery Fitzgerald z USA. Jeho matka si všimla na mnoha fotografiích podivných a světlých fleků v oblasti očí. Jelikož dříve zhlédla masivní kampaň na tento neobvyklý způsob detekování rakoviny v oku, ihned se svým synem navštívila lékaře. Ten diagnostikoval oční nádor. Americký chlapec sice přišel o oko, nicméně zachránilo mu to život.

ScreenHunter_2

Nemusí, ale může se jednat o rakovinu

Jestliže se na fotografii objeví světlá skvrna v oku, nemusí se ještě jednat o rakovinu. Nicméně je důležité, aby tuto skutečnost potvrdily lékařské testy. Oční lékař Michael W. Stewart podotkl, že pokud je oční nádor diagnostikován v raném stádiu, je možné zachránit život dítěte, jeho zrak i oko. Způsob zjišťování rakoviny pomocí smartphonu je natolik efektivní, že organizace CHECT (Childhood Eye Cancer Trust) zaplatila v Americe reklamní kampaň. Ta upozorňuje, že je možné smartphonem zjistit rakovinu v oku u dětí, a vyzývá rodiče, aby si všímali i takový detailů.

the-childhood-eye-cancer-trust-chect-eye-2-600-19978

Neberte to na lehkou váhu

Spousta lidí bere taková upozornění na lehkou váhu, což je škoda. Se zdravím není dobré si zahrávat. Smartphony zjednodušují náš život a dokonce i v lékařské sféře. A věříme, že se chytré telefony brzy propracují hlouběji do zdravotnictví a budou schopny detekovat i další onemocnění.

ScreenHunter_3

Zdroj: TheVerge

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru