Smartphone s Androidem nebo iPhone? Která koupě se vyplatí víc?

Smartphone s Androidem nebo iPhone? Která koupě se vyplatí víc?

Poslední roky jsou důkazem velkého vzrůstu mobilních technologií, jejichž hlavou jsou aktuálně smartphony. Chytré telefony lze pořídit hned s několika operačními systémy. Asi nejznámější jsou Android od firmy Google a iOS od Apple. Zatímco Android se objevuje na telefonech většiny známých výrobců, iOS si našlo cestu pouze k příbuznému přístroji iPhone. Jaký telefon s dotykovým displejem a zajímavými technologiemi pořídit? Zvolit Android, nebo raději iOS (iPhone)?

Tyto dva velké giganty je možné srovnávat hned po několika stránkách. Jednou z nejdůležitějších je hardware. Po něm se postupně podíváme na kompatibilitu, dále na dostupnost aplikací a her, technologii GPS, baterii, ale i velikost displeje. Nebude zapomenuto ani uživatelské prostředí, velikost paměti a cena.

Hardware

Protože se Apple může zaměřovat jak na vývoj operačního systému iOS, tak na samotné telefony iPhone, má nad firmou Google značnou výhodu. Google pouze distribuuje Android dalším společnostem a nezajímá se, zda je pro spotřebitele model od HTC, Samsungu nebo LG vhodný. Jednotlivé firmy si pouze zakoupí licenci pro operační systém a vyrobí telefon, zjednodušeně řečeno. Některé méně kvalitní telefony se zeleným robotem navíc často trpí přehřátím nebo zamrznutím. Výrobky od Apple jsou proti těmto nedostatkům imunní.

Kompatibilita systému s telefonem

Obecně je Android po stránce kompatibility s telefonem opět o krok pozadu. Ne každý model určený pro Android snese aktualizaci na další verzi. Často hrají hlavní roli i finance. Na druhé straně stojí iPhone. Počet jejich vydání je oproti smartphonům s Androidem opravdu nesrovnatelný. Operační systém iOS 5 je kompatibilní již se tři roky starým velikánem iPhone 3GS. Jen pro srovnání, za prvních šest měsíců po vydání iOS 5 si novou verzi nainstalovalo asi 75 % všech majitelů telefonu iPhone. Do šesti měsíců od vydání Android 4.0 ICS mělo novou verzi Androidu jen 2,9 % uživatelů.

Aplikace a hry

Další zajímavé téma. Množství aplikací v App Store (650 000) a Google Play (480 000) je sice znatelné, ovšem jejich počet je vedlejší. Tato vlastnost by byla vedlejší do té doby, než by Google Play začal produkovat kvalitnější aplikace. Vývojáři rozhodně nechtějí pracovat zadarmo, pokud k tomu všemu připočteme ještě velké náklady na samotný vývoj. Velká část aplikací pro Android je často nekompatibilní s různými modely smartphonů. iPhone tyto problémy moc nezná.

Technologie GPS

GPS aplikace je jedna z věcí, ve kterých se Android vyznamenal. Ačkoliv je i iPhone vybaven hodnotnými a bezplatnými mapovými podklady, které fungují díky dostupnosti GPS modulu, nenabízejí hlasového navigátora. To Android je díky Google Maps Navigation v tomto ohledu jasným favoritem.

Baterie

iPhone prvních generací byl po stránce výdrže baterie opravdu bídný. Nad vývojem dalších modelů se ovšem firma Apple začala zamýšlet. Začala produkovat mnohem kvalitnější baterie a dělá je dodnes. iPhone již není nutné nabíjet každý den. Pro nenáročné uživatele postačí vytáhnout nabíječku klidně jen jednou za pár dní. Zato telefony s Androidem na tom jsou různě. Jeden vydrží 8 hodin, další celý den, některý třeba dva dny. Zde opravdu záleží na tom, jestli uživatel využívá vysokorychlostní internet či další služby, které jsou na kapacitu baterie zákonitě velmi náročné.

Je libo velký displej?

Pokud hledáte smartphone s displejem, který bude přesahovat 4,5 palců, je Android jasnou volbou. iPhone je po generace, co se týče velikosti konstrukce, velmi jednotvárný. Koneckonců, velký displej není nic přínosného pro výdrž baterie.

Uživatelské prostředí

Uživatelům, kteří si chtějí uživatelské rozhraní přizpůsobit vlastním potřebám, rozhodně udělá radost Android. V Google Play se nabízí plno launcherů, jejichž aplikování do prostředí systému není až tak složité. Naopak pokud dává zájemce přednost přehledu a jednoduchosti, pak je tu pro něj iPhone.

Kapacita paměti

Na kapacitě interní paměti firma Apple opravdu vydělává. Do telefonu nelze vložit paměťová karta, tudíž si za větší kapacitu budeme muset připlatit nemalou částku. To telefony s Androidem jsou o něco chválihodnější. Většina z nich má slot pro náhradní paměť. V tomto ohledu vyhrává zelený robot.

Levný neznamená dobrý

Většina zájemců o nový telefon žádá především přijatelnou cenu. Ceny smartphonů s Androidem jsou v dnešní době velmi rozmanité. Nové zařízení je možné pořídit třeba za 2 500 korun. Novinku od Samsungu klidně za 15 000 korun. Levné telefony prostě nejsou to pravé, co by měli lidé upřednostňovat. Po této stránce nelze říci, co konkrétně doporučit.

Jaké máte názory na telefony s Androidem nebo iOS?

Komentáře

Nahoru