Smartfony mohou být ohroženy virem, který snímá okolní prostředí

Experimentální varianta trojského koně PlaceRaider pro OS Android, kterou vyvinuli vědci z University v Indianě, dokáže sledovat okolí uživatele smartfonu. Program umí zapojit kameru a zapisovat prostředí, ve kterém se uživatel pohybuje.     

Vlastník smartfonu může být sledován a všechny jeho pohyby monitorovány. Trojský kůň umí vypnout zvuk, aby majitel nepojal podezření a také vybírá kvalitní záběry, které odesílá na vzdálený server. V 3D formátu je možné přesně rozlišit osobní poznámky, hesla, QR – kódy, účty, kreditní karty nebo finanční záležitosti.

Schopnosti programu byly testovány na 20 smartfonech, které pracovaly v obvyklém režimu. Uživatelé nevěděli a nedokázali přijít na to, že jsou sledováni. Další skupina experimentálně sledovala odeslaná data a zjišťovala úniky informací.

PlaceRaider není jediným virovým programem, který byl vytvořen vědci. V Technologickém institutu v Georgii byl vytvořen program Soundminer, který odposlouchává telefonní hovory a dokonce dokáže rozpoznat podle zvuku stisknutí konkrétních kláves.

Vědci upozornili, že pro běžného hackera jsou tyto programy složité a těžce ovladatelné. Běžný uživatel také nebude tolik zajímavý. Pro vládní služby jsou ale tyto programy velice užitečné a mohou je používat pro důležitá sledování.

Zdroj: Think Digit

Komentáře

Nahoru