SMART-ROUSH aneb chytrá rouška, která v aplikaci počítá zachycené bakterie

SMART-ROUSH aneb chytrá rouška, která v aplikaci počítá zachycené bakterie

Je tomu už 3 týdny, co šije celé Česko. Sednout si za šicí stroj s látkou a nití mohou švadleny, zkušené matky a babičky. Jak ale mají pomoci s nedostatkem roušek studenti, kteří patří do skupiny dospívajících a jehlu znají akorát tak z filmů o narkomanech? Sáhnou po moderních techlogií! Během 3 týdnů se parta tří mladíků z vysoké školy technické tajně scházela na kolejích a vymýšleli svůj start-up s názvem SMART-ROUSH.

SMART-ROUSH je projektem, do kterého padly soukromé investice všech tří mladíků. Všichni investují rovným dílem a stejně tak se rozdělí o případný zisk, který je dle všeho nemine. Přirozenou vlastností člověka je chtít stále víc a víc, a tak je bláhové se domnívat, že nám budou stačit pouze bavlněné roušky z pod rukou matek naší rodiny.

Viktor Kurt, Tomáš Ludvík a Martin Silka se spojili, aby vytvořili tzv. chytrou roušku, která bude zvládat mnohem víc, než chránit před průnikem kapének.

V okamžiku, kdy začalo být nošení roušek povinné, jsem si uvědomil, že se zde otevírá příležitost dokázat něco velkého. Měl jsem vizi a šel jsem si za ní. Když už máme smart-phone, smart-watch, smart-lednici apod. proč nenosit chytrou roušku, která může ulehčit životy? Jsem minimalista a snažím se mít ve svém životě co nejméně věcí, které jsou však komplexnější. Osobně nechci nosit roušku jen s jedním účelem – obrana proti kapénkám. Chci roušku, která zjistí kolik bakterií zachytila, přizpůsobí se mému obličeji, nebudu se v ní potit, budu v ní bezproblému dýchat a neodpustil jsem si požadavek vestavěných sluchátek a slunečních brýlí.“ vysvětluje svůj prvotní záměr a motivaci Viktor Kurt.

stylish-boy-2970936_1920

SMART-ROUSH bude chytrým doplňkem v nastávajících časech – ve světě s koronavirem. Velkou výhodou je to, že s chytrou rouškou nebudete muset nosit sluneční brýle ani sluchátka. Je to zkrátka 3 v 1.

 

Co „chytrá rouška“ dokáže?

SMART-ROUSH je vyrobena z nanovlákna a doplněna carbonovými částmi. Chytrá rouška se nabíjí tělesným teplem (stačí průměrná tělesná teplota do 36 stupňů). Rouška reaguje na hlas nositele a tak ji ovládáte pouhým slovem – není tedy potřeba se roušky zbytečně dotýkat a přenášet na ni bakterie. Nicméně by to pravděpodobně ani nevadilo, díky speciálnímu postřiku se na ni neudrží žádný vir ani bakterie. Reaguje na slova: SUN a SOUND. Když řeknete SUN, vyjedou vám z roušky sluneční brýle, která vaše oči dokonale ochrání. SOUND znamená, že se vám rouška propojí s telefonem a začne přehrávat vaši oblíbenou hudbu.

Nařízená karanténa mladé muže přiměla k pilné práci na svém start-upu. Aby toho nebylo málo, vytvořili aplikaci, která slouží jako komparativní sociální síť. Jednoduše se v aplikaci SMART- ROUSH zaregistrujete, přidáte v ní profilový obrázek a pravidelně, každým 24 hodin na svém profilu uvidíte, kolik bakterií zvenku zachytila. Můžete si v aplikaci vytvořit síť přátel, s kterými se můžete předhánět v největším počtu zachycených bakterií nebo naopak. Protože nyní je mnohem lepší zůstat doma a být v bezpečí. Tahle funkce zajišťuje, že má start-up také sociální hodnotu, ne jen technickou.

K dnešnímu dni byly vyrobeny tři prototypy, které zakladatelé stratupu hrdě nosí a nemohou si je vynachválit. Do sériové výroby by měly dorazit v době, kdy bude klasického zdravotnického materiálu dostatek.

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru