Smart lavička v Praze nabízí WiFi a nabíjení pro mobily

Chytrou lavičku, která poskytuje bezdrátové připojení k internetu a možnost nabíjení mobilního telefonu, představili autoři v Praze. Předpokládaná cena inovativní lavičky, která funkce zajišťuje prostřednictvím solární energie, je od 90 do 140 tisíc korun. Smart lavičky by měly najít uplatnění především v národních parcích.

„Vyzkoušeli jsme, že v období od jara do podzimu, kdy lidé sedávají na lavičkách nejvíce, je na lavičkách svitu dost. Od listopadu chceme před Národní technickou knihovnou v Praze testovat, zda solární panely na lavičce dokážou fungovat také v další polovině podzimu či v zimě,“ řekl Jan Rolník ze společnosti Full CapaCity, která stojí společně se studentkou ČVUT Zuzanou Jirkalovou a Univerzitním centrem pro energeticky efektivní budovy ČVUT za smart lavičkou.

3_lavička_solar-1024x768

Solární panely lavičky

Systém lavičky funguje, přestože se nenachází zrovna na přímém slunečním svitu, neboť má zabudovanou baterii. Z baterie se nabíjí mobilní telefony prostřednictvím dvou USB konektorů, případně bezdrátově pomocí indukce. Lavička je obohacena zařízením, které kontroluje čistotu ovzduší a modem poskytující internetový signál.

5_porty2-1024x768

Přes USB se dají nabíjet až dva telefony

Lavička je chráněna proti vandalům

Postrachem městských ulic jsou vandalové. Nicméně smart lavička je navrhnuta tak, aby byla vůči vandalům odolná. Společnost prozatím nemá kupce pro revoluční lavičku, ale plánuje sériovou výrobu.

2_lavička-1024x768

Lavička je bytelná

„Je nezbytné si uvědomit, že představujeme nový prototyp, který jsme dokončili teprve nedávno. Už teď se nám ozvali z brněnského magistrátu a o projektu vědí také městské části v Praze. Zájem má například italská Monza,“ řekl Rolník.

Lavička váží asi 400 kilogramů. K výrobě byl použitý beton, ocel a kov. Povrch je pokryt dřevěnými prvky a solárním panelem zajišťující energii. Autoři novinku představí světu před českým pavilónem na výstavě EXPO v Miláně a poté se vrátí opět do Prahy.

Zdroj / Foto: TyInternety

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru