SMAD: Co dělat, abyste se ze sociálních sítí nezbláznili?

Social Media Anxiety Disorder, známá jako SMAD, je psychologická porucha vyplývající z vašeho vztahu s Instagramem, Twitterem, Facebookem a dalšími sociálními sítěmi… Vědci přestávají SMAD kvalifikovat jako poruchu, ale je to nepochybně problém.

Jistě, můžete si říkat, že s tím přece kdykoliv můžete přestat. Ano, ale přiznejte si, pak byste se cítili znudění a osamělí. Někdy může více světla na sociální média vrhnout věda, tak se pojďte podívat na nejčastější problémy spojené s oblíbenými sociálními sítěmi, abyste věděli, na co si dát pozor.

Pocit méněcennosti

Jste jednou z tisíce žen, která trpí pocitem sebenenávisti a pocitu viny z toho, že prostě nejste tak úžasná jako ostatní ženy, které vídáte na sociálních sítích? Nedávný průzkum se zaměřil na 7000 amerických matek a zjistil, že 42% z nich se bojí, že nejsou dostatečně kreativní a šikovné. Některé z nich zůstávaly vzhůru celou noc a prohlížely si fotografie na Pinterestu neschopné zastavit negativní srovnávání. Ovšem, není to pouze záležitostí žen, nemyslíte?

Tlustí a hubení

Se srovnáváním přichází ruku v ruce i poruchy příjmu potravy. To, že se na sociálních sítích objevuje obrovské množství fotografií krásných hubených slečen, ale také mnoho fotografií jídla, ovlivňuje vaše duševní zdraví. Jedno negativně a druhé pozitivně.

Doktorka Valerie Taylor, předsedkyně duševního zdraví pro kanadskou síť obezity, nedávno uvedla, že lidé, kteří často fotí své jídlo, netrpí nezdravou posedlostí jídlem, což je krok od poruch přijímání potravy a přibývání na váze.

Naopak však při pohledu na fotky našich přátel a neustálém srovnávání s naší nedokonalou postavou se můžeme dostat k opačnému problému. Lékaři v Centru pro poruchy příjmu potravy potvrdili, že taková srovnávání vedou k vážným problémům.

Komplex méněcennosti

Také můžete pocítit, že vlastně nejste dost chytří na to, abyste udrželi krok s vtipnými připomínkami vašich přátel ze sociálních sítí. Díky limitu 140 znaků je těžké formulovat na Twitteru něco pořádného. Zaostáváte, jste konfrontování tichem – nedostáváte žádné odpovědi a žádné retweety.

Základním pravidlem by však především mělo zůstat, že pokud nemáte co říci, raději neříkejte vůbec nic. Rozhodně tedy nepiště žádné hrubé nebo urážlivé příspěvky. I když právě na takové by určitě někdo reagoval.

Social Media Logotype Background

Jak poznáte, že trpíte SMAD?

1. Váš mobilní telefon se stane vaším nezbytným příslušenstvím. Pokud si ho například nosíte i do koupelny, je docela dost pravděpodobné, že trpíte SMAD.

2. Pokud někomu odešlete tweet a on neodpoví do 6 hodin a vy se pak stáváte nervózními, může se jednat o příznaky SMAD.

3. Pokud je váš mobilní telefon s vámi i u jídelního stolu a musíte si s někým psát i během jídla, kdy nikdo z lidí okolo vás neříká ani slovo, trpíte možná SMAD.

4. Pokud dáváte úžasné fotografie na Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram nebo prostě někam jinam, sdílíte je a stále kontrolujete, jestli už jim někdo dal Like, asi trpíte SMAD.

5. Pokud sledujete své Twitter následovníky a jejich počet klesá a vás to rozčiluje, můžete trpět SMAD.

Získejte znovu kontrolu

Na sociálních sítích se můžete setkat i s tyrany a lidmi, kteří vás budou mít chuť pouze urážet. Může se vám stát, že nebudete schopní přestat srovnávat se s druhými nebo že budete vykazovat jeden z výše uvedených příznaků. Důležité je si uvědomit, že máte nějaký problém. Že už nemáte kontrolu nad sociální sítí, ale ona má kontrolu nad vámi. Že už vám do života nepřináší jenom užitek. Ale co pak?

a) Zkuste krok zpět a zvažte, co vám nejvíce vyhovuje. Přece nemusíte používat všechny sociální sítě. Například Instagram může vaše fotky automaticky přidávat na Facebook, což znamená, že můžete nadále pokračovat i s Facebookem a nemusíte se bát, že byste se přidali mezi ty neaktivní Facebook uživatele, které nikdo nemá rád. Na druhou stranu se ale opravdu můžete nějakého svého účtu na sociální síti úplně zbavit, ne?

b) Pokud máte pocit, že vaše příspěvky nejsou tolik dobré jako příspěvky vašich přátel, zvažte omezení těch, kteří si je mohou číst. Vám prostě možná mohou rozumět jen vaši nejbližší přátelé. Když budete vědět, že si vaše příspěvky čtou pouze oni, budete mít třeba i větší chuť jim něco sdělit.

c) Číhejte. Zní to trochu strašidelně, ale není to tak. Lurker je člověk, který se typicky účastní různých diskuzí, ale sám do nich aktivně nepřispívá. Je to jen pozorovatel. Můžete si přece číst všechny tweety na Twitteru a příspěvky na Facebooku a nemusíte se k nim vyjadřovat. Ano, sociální sítě nebyly stvořeny pro takto neaktivní uživatele, ale přesto je takových hodně. Budete mít přehled o tom, co se kde děje, co kdo píše, ale když se sami nevyjádříte, nikdo nebude mít důvod bezdůvodně vás urážet.

Zpracováno podle: huffingtonpost.commashable.com, obrázek: blog.socialmaximizer.com

Komentáře

Nahoru