Dnes vyšlo 15 článků

Služba na ukládání dat a souborů Google Drive má nejasná pravidla a možná porušuje autorská práva

Kolem nedávno spuštěné služby Google Drive sílí podezření z porušování autorských práv. Google Drive je novým úložištěm pro osobní dokumenty, fotografie a další obsah.

Během několika hodin po debutu Google Drive se na Twitteru uživatelé podivili nad právním ustanovením, které by mohlo být vykládáno v tom smyslu, že jakýkoliv obsah disku uložený v Google Drive, se automaticky stává majetkem společnosti Google a jejím duševním vlastnictvím.

Zmatek vznikl z podmínky, že každým nahráváním nebo předáním obsahu na disk Google Drive, autor udělí Google celosvětovou licenci k použití, hostingu, uložení, kopírování, upravování a vytváření odvozených děl. Google tak může obsah publikovat, veřejně předvádět, veřejně zobrazovat a distribuovat.

Jakmile se tato zpráva dostala na internet, vznikly obavy, že Google podkopává práva duševního vlastnictví. Někteří interpretovali obsah sdělení, že pokud autor ukládá román, potom Google náhle vlastní jeho práci a může si dělat, co chce.

The New York Times, který je třetím největším vydavatelem novin v USA, ihned varoval zaměstnance redakce od ukládání souborů na disk Google, dokud nebude pochopena problematika duševního vlastnictví a způsob, jak služba funguje.

Google uvedené spekulace popírá. Tvrdí, že žádné ustanovení mu neumožňuje duševní vlastnictví využívat. Pouze potřebuje souhlas, aby mohl data ukládat a hostit.

Zdroj: Yahoo News

Komentáře

Nahoru