Služba Airbnb v New Yorku končí?

Andrew Cuomo, newyorský guvernér, v pátek 21. října 2016 podepsal návrh zákona, který obyvatelům metropole zakazuje pronajímat na dobu kratší než 30 dní byty prostřednictvím služby Airbnb. Obyvatelům v případě porušení tohoto zákona hrozí pokuta ve výši až 7 500 dolarů. Nicméně startup Airbnb, který cestovatelům z celého světa zprostředkovává krátkodobé ubytování od místních, se rozhodl bránit žalobou.

Společnost Airbnb vznikla v roce 2008, přičemž už od samotného počátku se její služba stala velice vyhledávanou alternativou tradičního hoteliérství. Aktuálně působí ve více než 190 zemích světa. A s rostoucí popularitou musí odolávat nátlaku tradičních hotelů a hostelů, které kvůli webové platformě přichází o nemalé zisky. A proti této službě dokonce bojují i samotná města, neboť ztrácí na daních.

airbnb

New York se rozhodl proti startupu rázně zakročit. Údajně služba zabírá na trhu místo všem, kteří mají zájem o klasický dlouhodobý nájem, a aktivně přispívá k šíření nezákonných hostelů, kvůli nimž město přichází o příjmy z nevybraných daní. Úprava legislativy by měla chránit nájemce a zabránit úbytku bytových jednotek, které by měli obývat obyvatelé New Yorku, nikoliv turisté. Zákon zasahuje všechny, kteří na Airbnb inzerují byty na dobu kratší než 30 dní. Ale nadále platí, že hostitelé mohou pronajímat pokoje ve svých bytech, ovšem za předpokladu, že v bytě sami bydlí.

New York představuje pro Airbnb asi největší trh ve Spojených státech amerických. Tento zákon bude mít pro startup nemalé důsledky.

Airbnb, jehož hodnota dosahuje 30 milionů dolarů, vyžaduje, aby soud vyhlásil zákon za protiústavní. Argumentuje, že se jedná o rozpor s federálním zákonem, podle něhož jsou webové stránky zbavené zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Airbnb hraje pouze roli zprostředkovatele. A dokonce ve smluvních podmínkách upozorňuje na to, že hostitelé mají povinnost konat v souladu s platnými zákony a předpisy daného města, a proto za jejich nezákonné konání nenese žádnou zodpovědnost.

Airbnb v žalobě poukazuje na to, že zákon vytváří mylný dojem o tom, že je činnost Airbnb nelegální, čímž dochází k poškození jeho pověsti.

Zdroj: The Verge

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru