Dnes vyšlo 15 článků

COO (Chief Operating Officer)

COO (Chief Operating Officer)

Pojem Chief Operating Officer (COO) označuje v českém překladu pozici provozního ředitele(ku) společnosti. Jedná se o osobu, která je zodpovědná za každodenní provoz a systematické zvyšování zisků společnosti.

V podstatě se jedná o osobu, jenž je přímým zástupcem pro Chief Executive Officer (CEO).

coo

COO – provozní ředitel(ka)

Co mají COO a CEO společné?

Jak již bylo řečeno, COO je především pomocnou rukou výkonného ředitele(ky) CEO společnosti. Úkolem CEO je postupné zlepšování společnosti, zdokonalování a vytváření produktů. Pro změnu role COO spočívá v kontrole funkčnosti systému a dohlížení na správnou tvorbu produktů. V tomto ohledu jsou obě pozice velmi synergické.

Jakou práci musí COO vykonávat?

COO především dohlíží na efektivitu každodenního provozu. Dohlíží na každodenní provoz a pravidelně sděluje aktuální poznatky a informace svému výkonnému řediteli (CEO). Pro lepší představu uvedeme 7 nejčastějších úkolů, které má COO v popisu práce:

  1. Dodržování strategie, kterou navrhnul CEO

  2. Vést a kontrolovat konkrétní části, jako je například obrat společnosti

  3. Zaučovat a být mentorem pro nové zaměstnance

  4. Doplňovat a vyvažovat slabší stránky CEO

  5. Být poradcem CEO

  6. Testovat možné nástupce

  7. Sledovat a dohánět ztráty oproti konkurenci

Je pozice COO v každé společnosti nezbytná?

Pravda je taková, že není. Ve spoustě dnešních společností plní roli COO a CEO jedna osoba. Tento jev je rozšířen spíše u menších společností. Velké korporace si však nemohou dovolit dosadit jednoho člověka na oba posty zároveň.

A téměř na závěr ještě jedna zajímavost. Určitě znáte současného CEO gigantické společnosti AppleTima Cooka. Bylo to právě on, kdo byl COO před odchodem Steva Jobse.

Kdo kromě COO tvoří vrcholový management?

COO je součastí tzn. vrcholového managementu. Ten tvoří manažeři, kteří vykonávají následující funkce:

Student ekonomické fakulty a junior konzultant internetového marketingu v agentuře AdVisio. S velikou zálibou sleduje novinky ze světa technologií, reklamy, e-commerce nebo veřejného dění. Twitter: @petrkonicek

Komentáře

Nahoru