Dnes vyšlo 15 článků

CEO (Chief Executive Officer)

CEO (Chief Executive Officer)

Chief Executive Officer ve zkratce CEO je označení pro výkonného ředitele společnosti. Většina lidí si myslí, že člověk vykonávající funkci CEO může vykonávat co se mu zlíbí, je extrémně schopný a mimořádně kvalifikovaný. Samozřejmě tohle všechno je pravda, nicméně skutečná práce CEO spočívá v uspokojování potřeb zaměstanců, zákazníků, investorů nebo právních zásad. Vše dohromady a co nejlépe.

Vedení, marketing a PR, firemní kultura, HR, nabírání nových zaměstnanců a jejich následné vyhazování, dodržování bezpečnostních předpisů nebo prodej – to jsou všechno obory, které musí mít CEO pod palcem.

ceo

CEO – výkonný ředitel firmy

Jakou práci musí CEO zvládat?

Kladete si tuhle otázku a nemáte konkrétní představu o tom co všechno musí špičkový CEO ovládat? Jeho pracovní povinnosti bychom mohli rozdělit do následujících bodů:

 • Volba vhodné strategie a vytyčení cílů.
 • Nastavení a vylepšování firemní kultury.
 • Budování a vedení vrcholového managementu.
 • Rozdělení kapitálu dle nejvyšších priorit.

Úspěch každého CEO je podmíněný jeho schopností řešit unikátní problémy, odhadnout co dovede firmu k úspěchu, efektivně rozdělit svůj čas a v neposlední řadě zůstat při zdravých smyslech.

Volba vhodné strategie a vytyčení cílů

Tohle je priorita, které by měl CEO přikládat nejvyšší důraz. Vrcholový management může pomoct s vývojem strategie, investoři mohou schválit business plan, avšak jedině CEO musí mít tohle všechno pod kontrolou. Na které trhy firma vstoupí? Jakou bude mít konkurenci? Které produkty bude nabízet? Čím se bude firma odlišovat? Přesně na tyhle otázky musí CEO umět odpovědět.

Nastavení a vylepšování firemní kultury

Výkon a kvalita práce je silně ovlivněna pracovním prostředím a firemní kulturou. Mizerné prostředí svádí k mizerným výkonům. Koneckonců, každý zaměstnanec si může zvolit pracovní místo dle svého uvážení a příjemné pracovní prostředí může udržet ty nejlepší.

CEO určuje do jaké míry je prostředí firmy formální. Kdo a jak je z firmy vyhozen nebo naopak jaké odměny zaměstnanci dostávají – to vše formuje firemní kulturu.

Budování a vedení vrcholového managementu

CEO vybírá zaměstnance, pokud je firma větší – vybírá je vrcholový management. Do tohoto bodu můžeme zařadit také termín teambuilding – tedy snaha vybudovat silný a prosperující tým. Mnoho lidí si pod tímto pojmem představí spíš různé firemní večírky a jiné akce. Pravda je taková, že CEO nejvíce vytváří tým na základě podniknutých akcí vůči svému týmu a následných reakcích. Veškeré nábory nových zaměstnanců, vyhazovy nebo pochvaly mohou výrazně tým motivovat. Anebo také naopak. Počítá se zde i schopnost pečlivě oddělit zaměstnance dle jejich postavení ve firmě a následně celý kolektiv nasměřovat jedním směrem.

Rozdělení kapitálu dle nejvyšších priorit

CEO je zodpovědný za přerozdělování firemního rozpočtu. Musí umět rozlišit projekty, kterým financování pomůže. Musí zajistit pokrytí firemních výdajů. Někteří CEO se nepovažují za finanční ředitele, nicméně na konci každého dne je to právě jejich rozhodnutí, kam peníze poputují.

Odkud pojem CEO pochází?

Pojem CEO je zaveden zejména v angloamerickém prostředí. Tento termín je využíván nejvíce v americké angličtině narozdíl od té britské, ve které častokrát označují stejnou pozici termínem Managing director.

V Česku je pojem CEO zaveden hlavně kvůli čitelnější firemní prezentaci na zahraničních trzích.

Kterého CEO mají zaměstnanci nejvíce rádi?

Pracovní portál GlassDoor umožňuje všem zaměstnancům recenzovat a hodnotit pozici ve firmě a přístup zaměstnavatele. Dle těchto statistik sestavil žebříček nejoblíbenějších CEO na světě. Žebříčku tak vévodí Larry Page z Googlu za kterým se v těsném závěsu drží Mark G. Parker z Nike.

 1. Larry Page – Google

 2. Mark G. Parker – Nike

 3. Charles C. Butt – H E B

 4. Mark Zuckerberg – Facebook

 5. Scott Scherr – Ultimate Software

 6. Hugh Grant – Monsanto Company

 7. Lloyd C. Blankfein – Goldman Sachs
 8. John E. Schfliske – NorthWestern Mutual

 9. Glenn Johnson – Insight Global

 10. Tim Cook – Apple

Kdo kromě CEO tvoří vrcholový management?

Oporou a pomocí při řízení chodu firmy je pro CEO tzn. vrcholový manaygement. Ten tvoří manažeři nižších pozic, kteří vykonávají následující funkce:

Student ekonomické fakulty a junior konzultant internetového marketingu v agentuře AdVisio. S velikou zálibou sleduje novinky ze světa technologií, reklamy, e-commerce nebo veřejného dění. Twitter: @petrkonicek

Komentáře

Nahoru