Angel investor

Pokud v hlavě nosíte zajímavý nápad, se kterým by jste se rádi vrhli do divokých vod podnikání nebo sníte o velké expanzi vaší malé a slibné firmičky, ale chybí vám k tomu potřebné finance, pak je na čase, aby jste do hry pozvali angel investora nebo-li anděla začínajících podnikatelů. Ti jsou schopni investovat své prostředky, know-how a kontakty i do takových projektů, které negenerují téměř žádný zisk či obrat. Do takových projektů zpravidla odmítají investovat banky, proto jsou angel investoři tolik oblíbení.

Pokud jste sledovali pořad Den D, tak si určitě vybavíte porotu, která byla složená právě z těchto angel investorů. Určitě si vzpomenete na Tomia Okamuru, Johna Vanharu, Michaela Poplara nebo Ondřeje Bartoše, který se těmto rizikovým investicím věnuje i nadále.

resize

Angel investor může rozjet vaše podnikání

Když selžou banky, na scénu vstupuje angel investor

Banky zpravidla investují své prostředky pouze do ověřených a již fungujících projektů. Co však může být pro bankovní instituce příliš riskantním podnikem, to může být velmi zajímavá příležitost pro angel investory. V počátcích sice projekty negenerují téměř žádné peníze, ale můžou ukrývat velký příslib do budoucna. V takovou chvíli na scénu nastupují angel investoři, kteří by měli tento potenciál odhalit. I přesto, že se jedná o velmi riskantní investici, tak vysokou pravděpodobnost vyhozených peněz do jisté míry kompenzuje vidina úspěchu, která přináší výnosy z investice až v desítkách procent.

Co lze od angel investora očekávat?

Za vložené prostředky většinou požadují minoritní podíl, jehož součástí může být neustálý zásah do chodu a rozvoje společnosti. V tomto ohledu se pak často rozdělují na tzn. tiché a aktivní investory. Aktivní andělé na rozdíl od tichých poskytují krom kapitálu také své know-how, kontakty a zkušenosti. Andělští investoři se sjednocují do skupin, ve kterých navyšují investiční kapitál pro portfolio svých klientů.

Smyslem a cílem každého andělského investora je následný prodej svého podílu novému majiteli či jinému investorovi. V žádném případě nelze mluvit o rychlých penězích nýbrž se jedná o střednědobé investice. Tento podnikatelský exit se většinou realizuje v období čtyř až pěti let.

Kde tento pojem vznikl?

Historie pojmu angel investor (nebo také business angel) se datuje do počátku 20. století v USA, kdy tímto pojmem byla označována skupinka podnikavých intelektuálů investujících do umění. Poprvé tento termín použil profesor William Wetzel na University of New Hampshire. V České republice se tento pojem začal skloňovat zejména v posledních letech. Ze statistiky vyplývá, že andělští investoři mají za sebou ve většině případů úspěšnou kariéru manažerů a jejich věk přesahuje 35 let.

Vzrůstající popularita v Česku

V Česku se tento pojem do všeobecného povědomí dostal především díky televizní show Den D odvysílané Českou televizí. Jednalo se o převzatý formát celosvětově proslulé show Dragons´ Den. Lidé zde se svými nápady na úspěšný byznys přicházeli přesvědčit porotu složenou z potenciálních investorů.

Jedním z těchto investorů byl například také Ondřej Bartoš, který stojí za vznikem investičního fondu Credo Ventures zabývající ho se právě investicemi rizikového kapitálu nebo-li venture capital. Významnou organizací v tomto směru je také státní příspěvková organizace CzechInvest.

Zdroj: En.wikipedia.org, Wiki.knihovna.cz, Embed.ly

Student ekonomické fakulty a junior konzultant internetového marketingu v agentuře AdVisio. S velikou zálibou sleduje novinky ze světa technologií, reklamy, e-commerce nebo veřejného dění. Twitter: @petrkonicek

Komentáře

Nahoru