Elektronická evidence tržeb (EET)

Elektronická evidence tržeb (EET)

Elektronická evidence tržeb (EET) je způsob evidence tržeb, která analyzuje údaje o veškerých transakcích daného obchodníka. Ty jsou ihned po zaplacení odesílány do datového úložiště na státní správě. Bude se jednat o platby hotovostí, stravenkami, šeky či platební kartou. Platby převodem z bankovního účtu na účet této evidenci nepodléhají.

Poslanci EET schválili v únoru 2016 a během tohoto roku by se také měla postupně začít aplikovat do systému. Elektronická evidence tržeb vzbudila spoustu rozporuplných reakcí, které poukazují na značné nevýhody této metody. Pojďme se této záležitosti trochu podívat na kloub.

ett

Elektronická evidence tržeb realitou každého podnikatele

Jak elektronická evidence tržeb funguje?

Podnikatel/obchodník, který dostane od zákazníka platbu, odešle přes internet údaje ze své pokladny nebo jiného zařízení, třeba chytrého mobilu, do systému Finanční správy. Obratem mu přijde zpátky unikátní kód, který pak vytiskne na účtenku a tu předá zákazníkovi.

Každý podnikatel tak bude muset splnit následující nároky EET:

  1. Zavedení internetu

  2. Registrace na finančním úřadě

  3. Zhotovení elektronického podpisu

  4. Nákup zařízení, které bude umět odeslat požadované informace do systému a vytisknout účtenku (postačí i chytrý telefon nebo tablet)

EET-jak-to-funguje

Platba -> Internet -> Finanční správa -> Předání účtenky platícímu zákazníkovi

Pro koho je ETT určena?

Původně bylo smýšleno plošné zavedení do všech podnikatelských segmentů. Nakonec však bylo dojednáno postupné zavedení a harmonogram je následující:

  1. Od listopadu 2016 se bude ETT týkat podnikatelů ze segmentu ubytování, stravování a pohostinství

  2. V únoru 2017 pak budou přidány i maloobchody a velkoobchody

  3. Následující fáze zahrnuje podnikatele ze sféry svobodného povolání, dopravy nebo zemědělství

  4. Jako poslední na řadu pak přijdou řemeslníci a výrobní činnosti

Z evidence tržeb budou vyjmuty podnikatelské subjekty typu veřejné WC nebo příspěvkové organizace. Návrh zákona také hovoří s výjimkami typu sezónních prodejců ovoce a podobně.

Andrej Babiš, jenž o zavedení EET výrazně usiluje prohlásil:

Týká se to všech (EET — pozn. Objevit.cz). Týká se to hypermarketů, velkých hotelů (…) týká se to všech, co podnikají za hotové. 600 tisíc podnikatelů. Velkých, malých. Tam nerozlišujeme.

Jaké výhody by ETT měla přinést?

Zavedení ETT se výrazně snažil prosadit ministr financí a majitel holdingu Agrofert Andrej Babiš podle něhož by měl tento systém přinést do státní pokladny až 30 miliard korun. Tento přísun financí by se měl využít ve prospěch školství, zdravotnictví, dopravní struktury a dalších veřejných služeb. Mimo to by měl především zprůhlednit šedou ekonomiku a zlikvidovat všechny nepoctivé podnikatele.

V oblasti stravovacích služeb by se měla také snížit sazba DPH z 21% na 15%. (Mimo alkohol a tabák.) Po zavedení dalších podnikatelských segmentů do systému by mělo dojít ke snížení jednotlivých sazeb DPH i zde.

Kritické ohlasy na ETT aneb jaké škody může způsobit?

Elektronická evidence tržeb je inspirována systémem, který funguje již od roku 2013 v Chorvatsku. Podle Asociace podnikatelů a manažerů se v Chorvatsku od zavedení systému výběr daní nezvýšil a naopak zaniklo více než 20 000 živností.

Dle jejich teorie má ETT především zlikvidovat konkurenci v podobě malých podnikatelů a živnostníků. Tímto opatřením by měli vysocí úředníci a politici získat kontrolu nad částí společnosti, která jejich vlivu prozatím uniká a zároveň je to také výborná příležitost jak získat obchodní zakázky, při kterých se zcela kontrolovaně budou rozdávat miliardy.

Miroslav Kalousek, jenž je výrazným odpůrcem pronesl na adresu ETT následující:

Díky této balkánské novince nevybralo Chorvatsko ani kunu navíc, ale skončilo 37 tisíc živností

Příběhy ze života drobných podnikatelů

Narazil jsem na článek, jenž přibližoval osudy drobných podnikatelů po zavedení systému EET. Jistý pan Aleš H. žije v menším městě, kde provozuje drobné knihkupectví s kavárnou. Pravidelně zde pořádá různé besedy a přednášky, které jsou pro zdejší obyvatele vítaným kulturním oživením. Výdělek z podniku je spíše symbolický, přičemž rodinu živí jeho žena lékařka. Pan Aleš pochází ze staré školy, s počítačem si moc netyká a své účty vždy odevzdá účetní v papírové podobě. Razantně odmítá cokoliv měnit, takže po zavedení EET podnik uzavře. Obyvatelé tak přijdou o zdroj kultury, který zde fungoval od roku 1992.

Dalším takovým případem je pak také majitel menší hospody nacházející se v chudinské čtvrti. Hospoda vydělává akorát tak, aby se manželé uživili. Především díky prodeji vlastního vína, který mohou tak trochu šidit. To v rámci EET nebude možné, tudíž manželé budou muset podnik nejspíše uzavřít. Manželům zbývá 5 let do důchodu a práci v kraji s vysokou nezaměstnaností nejspíš neseženou.

Elektronická evidence tržeb výrazně postihne také vietnamské stánkaře, kteří jsou již neodmyslitelnou součástí české kultury.

 

 

Student ekonomické fakulty a junior konzultant internetového marketingu v agentuře AdVisio. S velikou zálibou sleduje novinky ze světa technologií, reklamy, e-commerce nebo veřejného dění. Twitter: @petrkonicek

Komentáře

Nahoru