Dnes vyšlo 15 článků

Google bomba

Google bomba

Pojmem Google bomba býval označován zvláštní způsob zneužití vlastností vyhledávače Google. V podstatě šlo o zlomyslnou srandičku, která spočívala v tom, že se hledajícím při zadání zpravidla nelichotivé fráze zobrazily stránky proti kterým byla bomba nastražena.

Google bomby měly vždy humorný nebo politicko-kritický kontext. A tak se stávalo, že se vám při zadání fráze „senilní ješita“ zobrazily oficiální stránky prezidenta Václava Klause, při frázi „banda zmrdů“ stránky politické strany ČSSD nebo po zadání slova „prasopes“ stránky Zdeňka Škromacha.

skromach

Zdeněk Škromach si vysloužil pojmenování prasopes

senilnijesita

Pan prezident na tom nebyl o moc lépe

Jak se dala Google bomba vytvořit?

Google bomba byla prakticky takovým zvrhlým případem optimalizace pro vyhledávače, přesněji tedy linkbuildingu. Tehdejší Google teroristé tak nasměrovali co nejvíce zpětných odkazů, které obsahovali danou frázi na webovou stránku, jež se měla stát obětí. Pokud jste například odkázali na některou stránku textem „americký fotbal“, algoritmy Googlu usoudily, že právě tomuto druhu sportu se vaše stránka věnuje.

Kromě kvantity zpětných odkazů záleželo také na jejich kvalitě a relevanci. V tehdejších dobách se tak domluvila partička sledovaných blogerů, že ve svých článcích přes danou frázi odkáží na cílový web a Google bomba tak mohla začít páchat škody.

Tato metoda je však v současné době neproveditelná. Google své vyhledávací algoritmy dostatečně zdokonalil tak, aby Google bomby deaktivoval.

I přesto se občas najdou vtipné chyby, které na neúplnou dokonalost vyhledávacích algoritmů upozorní.

Čeští politici pravidelným terčem Google bomb

Koneckonců pohlédněte sami do této temné historie vyhledávacích algoritmů. Zde je krátký výčet frází a stránek obětí, které vyhledávač zobrazil na prvním místě.

 • prasopes -> Zděnek Škromach
 • namyšlenej buran -> stránky Jiřího Paroubka na Úřadu vlády

 • lampárna -> stránky Ministerstva vnitra

 • namyšlený ješita -> stránky Jiřího Paroubka na webu ČSSD

 • zločinci a vrazi -> stránky KSČM

 • David Rath -> Katalog rakví pohřebního ústavu hl. m. Prahy

 • eurodebil -> profil Cyrila Svobody na Wikipedii

 • senilní ješita -> stránky Václava Klause

 • banda zmrdů -> stránky ČSSD

 • velký bratr -> stránky Stanislava Grosse

 • pazmrd -> stránky Františka Bublana

pazmrd

Zvláštní slovo. Jednalo se snad o nějakou paleontologickou narážku?

kscm

Komunisty dostihla jejich nedávná historie

Zdroj: Google.cz

 

Student ekonomické fakulty a junior konzultant internetového marketingu v agentuře AdVisio. S velikou zálibou sleduje novinky ze světa technologií, reklamy, e-commerce nebo veřejného dění. Twitter: @petrkonicek

Komentáře

Nahoru