Dnes vyšlo 15 článků

Slovenský student vytvořil první podrobnou mapu internetu

Slovenský student vytvořil první podrobnou mapu internetu

Slovenský student Martin Vargic zhotovil mapu internetu Map of the Internet 1.0. Na mapě můžete najít různá čarovná zákoutí jako „Záliv Googlu“ nebo „Krajinu zapomenutých webových stránek“. Martin mapu vytvořil pod pseudonymem JaySimons. Najít ji můžete na serveru DeviantArt.

Martin při své práci využil mapu světa od National Geographics. Pracovat na ní začal před dvěma a půl lety. Používal při tom údaje z měření ALEXA o 500 nejnavštěvovanějších webových stránkách. Převážná část mapy vznikla pomocí Photoshopu.

Plakát představuje jednu celou mapu internetu a čtyři minimapy, které znázorňují dohled NSA, nejpoužívanější sociální sítě, nejpoužívanější webové prohlížeče a celosvětový průnik internetu.

Mapa internetu

Co všechno můžete na mapě najít?

Východní kontinent, tzv. starý svět, tvoří softwarové firmy, herní společnosti a nejvýznamnější webové stránky.

Západní část, tzv. nový svět, obsahuje sociální sítě, webové vyhledávače, videoportály, blogy, diskusní fóra a umělecké stránky.

Dole v jihozápadní části je situované to nejhorší, co můžete na internetu najít – pornografie, warez, torrentové stránky.

Některým produktům patří samostatné ostrovy či souostroví (Wikipedie, Skype, Safari apod.). Velmi důvtipné jsou názvy moří, např. Databázový oceán, Moře autorských práv, Severní datový proud atd.

Vargic o své mapě řekl: „Vzhledem na obrovskou velikost internetu je na mapě zastoupená jen jeho nepatrná část, jinak by byla mapa nečitelná a pravděpodobně i nenakreslitelná za přiměřenou dobu lidského života.“

Martin Vargic už teď pracuje na druhé verzi, která bude ještě podrobnější.

Mapa internetu1

mapa internetu2

 

 

Zdroj: dai­ly­mail.co.uk

Obrázky: dai­ly­mail.co.uk

 

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru