Slovenská značka Nebbia je na Facebooku kritizována za černocha v reklamě

Začátkem letošního roku způsobil pozdvižení na Facebooku leták obchodního řetězce Lidl, který propagoval kolekci pánského oblečení na černošském modelu. Stejný rozruch nyní vyvolala slovenská značka fitness oblečení Nebbia Žilina, která zveřejnila na své stránce na Facebooku reklamu s úspěšným sportovcem. Ono by na tom nebylo nic tak zvláštního, pokud by se nejednalo o černocha. Právě kvůli barvě pleti zaplavily příspěvek rasistické komentáře.

„Za starých dobrých čias by bol na predaj on,“ zní jeden z nenávistných komentářů. „Kto je zvedavý na čiernu opicu v buzerantskom tričku,“ je další rasistický komentář u fotografie.

nebbia01

Zdroj: Facebook

U pátečního příspěvku se začaly nenávistné komentáře objevovat v neděli. A hned v pondělí značka vydala vyjádření k tomu, proč se rozhodla nasadit do reklamy černocha.

„Spoločnosť Nebbia je medzinárodnou spoločnosťou. Naše modely distribuujeme do viac jako 30 krajín světa. Dennis Johansen je úspešný športovec v kategórii men’s physique. Už pomerne dlhé obdobie je členom nášho tímu,“ vysvětluje značka.

Nebbia Žilina se rozhodla pro černošského sportovce nikoliv kvůli tomu, jakou má barvu pleti, ale kvůli jeho vypracované postavě a výborným sportovním výsledkům. Už v minulosti zveřejnila fotky s tímto sportovcem, ale nikdy se pod nimi neobjevily rasistické připomínky.

„Ak niekto hľadá spojitosť s marketingom istého potravinoveho reťazca s nami, je to scestné,“ vysvětlila společnost na Facebooku.

O pár dní později zveřejnila značka nový blog týkající se sportovce tmavé pleti, který se objevil v reklamě. Píše v něm, že nechce, aby její oblečení nosili rasisti, a tak jim mohu zboží vrátit.

„Veď Dennisa, ktorý bol na fotke, sme uverejnili na našom Facebooku niekoľkokrát. Dokonca aj na našej hlavnej facebookovej stránke Nebbia, kde máme viac jako 100 000 fanúšikov! Nikdy tam nebola jediná negatívna reakcia, tak prečo teraz?“ ptá se Martin Pecko, šéf společnosti.

Značka Nebbia Žilina se už k tomu nechce sice vyjadřovat, ale ještě udělá poslední krok. Vyzývá všechny, jimž vadí, že Nebbia používá ve svých reklamách i modely tmavé pleti, aby oblečení vrátili.

„Vrátime vám peniaze v plnej výške vášho nákupu, pričom nám je jedno, či máte tričko rok, alebo desať. Po včerajšku nechceme, aby naše oblečenie nosili ľudia, ktorí v sebe majú rasový nenávisť,“ uzavírá situaci Martin Pecko.

Jestliže chcete zboží vrátit, potom napište na adresu somrasista@nebbia.sk.

nebbia02

Zdroj: Facebook

nebbia03

Zdroj: Facebook

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru