Sledujuserialy.cz opět jedou, Česká pirátská strana se nenechala zastrašit

Pamatujete si oblíbený odkazový web www.sledujuserialy.cz? Web, který vznikl v rámci kampaně „Odkaz není zločin“? Česká protipirátská unie požadovala jeho úplné ukončení, ale Piráti se nenechali zastrašit a web opět obnovili.

Před dvěma měsíci vypadl web www.sledujuserialy.cz z provozu. Výpadek byl údajně zapříčiněn problémy s hostingem a potřebou zlepšit technické i právní zabezpečení serveru.

Tato právní nejistota však skončila nedávným rozhodnutím Evropského soudního dvora (ESD) v kauze Svensson vs. Retriever Sverige AB. Sice se zde řešil trošku jiný případ, a to odkazování na veřejně dostupný obsah, který však na web umístil sám autor (majitel práv), ale Pirátům to dodalo notnou dávku optimismu.

sleujserialy.cz

Odkaz není zločin

Rozhodnutí ESD by se dalo shrnutou stejnými slovy jako kampaň Pirátů „Odkaz není zločin“. Vložené video přece není nic jiného než jiná forma hypertextového odkazu.

Marcel Kolaja, specialista na svobodnou kulturu, uvedl: „Pokud by byl web Sledujuseriály nelegální, jak by potom mohl být legální internetový vyhledávač Google? Hypertextový odkaz je základním stavebním prvkem Internetu. Pokud jej kriminalizujeme, rozbijeme celé fungování Internetu.“

Situace by se dala shrnout tak, jak již bylo jednou řečeno. Piráti prostě nabyli notnou dávku optimismu. To však neznamená, že je vše právně vyřešeno.

V případě Sledujuseriály jde přece jen o zveřejňování cizího autorsky chráněného díla, na které my odkazujeme.

 

Zdroj: www.pirati.cz

Obrázky: https://www.pinterest.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru