Dnes vyšlo 1 článků

Sledujte živý stream přímo z vesmíru

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vypadá Země z vesmíru? NASA se rozhodla, že nám všem tenhle pohled umožní. Ne tedy úplně tak, jak bychom si to představovali, do vesmíru prostě nepoletíme. Ale připravili pro nás živý stream v HD kvalitě. A i ten je občas dost působivý.

Třicátého dubna byl spuštěn experiment High Definition Earth Viewing (HDEV). V rámci něj z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na Zemi koukají čtyři kamery, které jsou uzavřeny v teplotě a tlaku odolných nádobách. A ty už od prvního května neustále živě vysílají video.

Začátkem tohoto týdne se objevilo pár problémů v komunikaci mezi HDEV a pozemní stanicí, takže stream nějakou dobu nefungoval. Avšak NASA problém rychle vyřešila, protože jak sami zpozorujete, když navštívíte Ustream, hodně lidí by bylo zklamaných, kdyby se nemohli na Zemi dívat pěkně z výšky.

Počkat si se vyplatí

Když stream uvidíte poprvé, můžete být trochu zklamaní. Dost často se totiž stává, že se trefíte zrovna do doby, kdy kamera snímá noc a vy proto vidíte jen černo. Pokud vidíte šedou barvu, mění se zrovna pohled mezi kamerami, takže chvíli vydržte. Nebo to zkuste později. Trocha trpělivosti se ale rozhodně vyplatí, protože záběry ze dne jsou krásné. A ještě hezčí jsou východy a západy slunce, které můžete na streamu vidět přibližně každých 45 minut.

nasa-earth

nasa-earth-2

nasa-earth-3

Pokud to chcete vzít ještě trochu vážněji a připadat si jako velký vesmírný výzkumník, rozhodně nezapomeňte navštívit web ISStracker.com. Tam totiž hezky uvidíte, kde se Mezinárodní vesmírná stanice právě nachází. A nebo pro ty, kdo chtějí mít situaci úplně pod kontrolou, je tu webová adresa https://eol.jsc.nasa.gov/HDEV/ – budete mít polohu ISS a stream z ISS pěkně vedle sebe. Nejlepší je to ale stejně přímo na Ustreamu, kde vidíte, jak ostatní situaci komentují. Většinou se tam najde někdo, kdo vám vysvětlí, proč je zrovna černá obrazovka, nebo že se právě koukáte na Brazílii.

nasa-earth-iss-poloha

NASA to celé samozřejmě ale nedělá jen pro nás. Mají z toho trochu i vlastní výzkum. Zajímá je totiž, co se bude dít s technikou, na kterou bude působit radiace.


Live streaming video by Ustream

No a na závěr tu máme jednu výzvu. Spousta lidí si myslí, že by bylo krásné, kdyby někdo tato živá data dokázal implementovat jako spořič obrazovky. Troufnete si?

Komentáře

Nahoru