Slavných „20% času“ Googlu je v podstatě mrtvých

Slavných „20% času“ Googlu je v podstatě mrtvých

Je to docela překvapující, že slavných „20% času“, díky kterým vzniklo tolik skvělých projektů, je téměř mrtvých. V rámci programu „20% času“ měl totiž každý zaměstnanec Googlu 20% svého času, tedy jeden den v týdnu, k tomu, aby pracoval na svých vlastních projektech v rámci společnosti.

V průběhu let přišlo na svět v rámci tohoto programu AdSense, Gmail, Google Talk, Google Transit, Google News a bezpočet dalších produktů a funkcí. Některé zprávy dokonce tvrdí, že polovina Google produktů a služeb se vyvinula tímto způsobem.

Ale od doby před dvěma lety, kdy převzal funkci generálního ředitele Larry Page, již o tomto programu nebylo moc slyšet.

SAMSUNG CSC

Larry Page s Google Glass.

Ano, je to ten Larry Page, který pronesl svůj slavný příspěvek „více dřeva a méně štípů“, ve kterém vysvětlil, že se Google začne zaměřovat na velké projekty a výrobky a zbaví se všeho, co je pro společnost bezvýznamné.

S tímto novým zaměřením je těžké si představit, že by mohli zaměstnanci Googlu pracovat i na svých vedlejších projektech s vědomím, že je společnost podpoří. A opravdu, zpráva Quartz cituje několik bývalých zaměstnanců Googlu, z jejichž slov je zřejmé, že přestože program není oficiálně mrtvý, je už pryč.

Pokud chtějí svých 20%, musí pracovat celkově na 120%

Zaměstnanci prý, aspoň v některých případech, musí získat povolení, aby mohli využívat svých 20% času. Ale i tak musí pracovat ve svém týmu na 100%.

Když vyšla první zpráva, mnoho lidí (z Googlu) ji anonymně kritizovalo a uvedlo, že 20% čas je živ a zdráv a ke smrti se nechystá. Jiní však poskytli podrobnější obraz.

Tvrdí, že zaměstnanci nemusí mít nutně oprávnění k využití svých 20% času a mnozí toho opravdu využívají. Nicméně to ponechává méně času na skutečnou práci, což znamená, že potom zaostávají za svými kolegy v produktivitě.

Takže musí zvládat pracovat na 120% času. Musí stíhat svou práci, ale mohou použít Google nástroje a zdroje pro jiné projekty mimo běžnou pracovní dobu.

Udělejte si o tom obrázek sami, ale je jisté, že nic není tak, jak bývalo. Pokud chtějí zaměstnanci využívat svých 20% času, musí to dělat nad rámec svých pracovních povinností, tedy po pracovní době nebo o víkendech. Někteří zaměstnanci to skutečně dělají. Jsou to ti, kteří jsou motivováni a kterým se hodí využívat Google zdroje k vybudování svých vlastních projektů.

Zdroje: Softpedia, Quartz, obrázky: LifeHacker, TalkAndroid

Komentáře

Nahoru