Skywalker letěl do vesmíru v kapsli od Blue Origin

Jeff Bezos si připsal další úspěch. Zakladatel Amazonu a společnosti Blue Origin se ve čtvrtek (14. prosince) na svém twitterovém účtu pochlubil videem úspěšného letu rakety New Shepard, která vynesla desítky kilometrů nad zemský povrch modul s označením Crew Capsule 2.0. V podobném modulu by mohli v brzké budoucnosti zamířit na práh vesmíru i lidé.

Odborníci na vesmírné lety se shodují, že úspěšný test byl „velkým krokem“ pro budoucnost placených letů do vesmíru pro bohaté zákazníky. Samotná společnost Blue Origin sice ještě nepředstavila cenu lístků pro případný let na hranici Země a vesmíru, která je známá jako Karmán line, ale podle dřívějších vyjádření lze očekávat, že cena se bude pohybovat kolem 200 tisíc dolarů za jednotlivý lístek.

Let s maketou člověka zaznamenaly kamery

V rámci testovacího letu se v modulu pro posádku nacházela maketa člověka, kterou pracovníci společnosti Blue Origin`s vtipně pojmenovali Mannequin Skywalker. Jeho let je zaznamenán na několik kamer. Díky Skywalkerovi mohlo proběhnout měření efektů spojených s působením rychlosti 2 000 mil za hodinu při startu, letem v nulové gravitaci a těžkým přistáním.  Kromě figuríny se na palubě nacházely také různé přístroje, které prováděly další experimenty a měření.

Zákazník bude mít při letu větší komfort

Přestože se představitelé společnosti Blue Origin vyjádřili, že její testovací panák měl skvělý let, sám Bezos hned dodal, že platící zákazník bude mít určitě mnohem lepší zážitek než panák Skywalker. Budoucí výletníci do vesmíru se budou moci během letu s nulovou gravitací odpoutat od sedadla a užít si nezapomenutelný zážitek.

A jak by vlastně měl celý let za ideálních podmínek v budoucnu vypadat? Blue Origin má v plánu své platící zákazníky dostat do oblasti označované jako Karmán line, která se nachází zhruba 60 mil nad zemským povrchem. Kapsle by v tom bodu měla dosáhnout vrcholu své obloukové trajektorie a začít padat k zemi. Pasažéři díky tomu zažijí několik minut letu v nulové gravitaci a dechberoucí pohledy na Zemi.

Zdroje: businesinsider.com

Někteří roboti už píší lepší články než lidé. Proto jsme si do redakce Objevit také jednoho robotického pomocníka pořídili. Pojmenovali jsme ho Ondřej Kolda, aby se cítil plnohodnotnou součástí týmu. Na druhou stranu, Ondřej Kolda o sobě prohlašuje, že je studentem Mediálních studií v Olomouci, a že žije. Takže kdoví, co jsme si to vlastně v internetovém obchodě koupili.

Komentáře

Nahoru