SkyTran: Světově první levitující dopravní systém míří do Tel Avivu

SkyTran: Světově první levitující dopravní systém míří do Tel Avivu

Už během prázdnin se objevily první informace o futuristickém městském dopravním systému, který by se měl dočkat realizace v izraelském Tel Avivu. Původní nápad pochází dokonce už z roku 2008. Nyní ale přichází ta doba, kdy se stane skutečností. A tak se na tuto zdánlivě scifi novinku pojďme trochu podívat.

Druhé největší izraelské město s čtyřmi sty tisíci obyvateli, Tel Aviv, bylo vybráno jako první město na světě, kde se budete běžně moct svést magneticky levitujícím systémem SkyTran. Tento dopravní systém byl navržen tak, aby snížil dopravní přetížení a poskytl ekologičtější, levnější, rychlejší a pohodlnější alternativu k automobilům a autobusům. Přístup ke SkyTran bude navíc dostupný prostřednictvím webových stránek nebo mobilní aplikace, což je v dnešní době velmi praktický nápad.

Systém byl vyvíjen soukromou společností SkyTran s heslem „Zítřejší přeprava již dnes“ ve spolupráci s inženýry z NASA ve výzkumném centru v Kalifornii, kde je v současné době v plném rozsahu i samotná výstavba. Na videu můžete vidět skutečný model SkyTrans.

Zatímco vytváření nebo rozšiřování tras pro metro je dost rušivé a drahé, SkyTran tohle všechno vyřeší tak, že bude stavět 20 stop (zhruba 6 metrů) nad zemí. Stanice pro systém budou rozmístěny tak, aby to k nim lidé z jakéhokoliv místa neměli dále než čtvrt míle (cca 400 metrů), ačkoliv v centru města by se jich mohlo nacházet více.

Běžná SkyTran stanice.

Běžná SkyTran stanice.

Kabiny systému jsou napájeny prostřednictvím elektrického proudu, který běží ve dráze, ale Jerry Sanders, ředitel SkyTran, říká, že celá dráha bude nakonec vybavena solárními panely, aby si SkyTran vystačil s vlastní energetickou sítí. Magnetická levitace navíc přispívá ke klidné a plynulé jízdě. A když už jsme u té jízdy, neměli bychom samozřejmě zapomenout zmínit ani rychlost. Jednotlivá vozidla na dráze zvládnou rychlost až 241 km/h, ovšem v městských oblastech bude výrazně nižší.

Pohled z předního sedadla.

Pohled z předního sedadla.

Síťový systém karet, webových a smartphone aplikací poskytuje dokonalý přístup k systému SkyTran.

Síťový systém karet, webových a smartphone aplikací poskytuje dokonalý přístup k systému SkyTran.

sky-tran-app

SkyTrans nepočítá se žádným pevným jízdním řádem, cestující si prostě zavolá své vozidlo pomocí mobilní nebo webové aplikace.

Jerry Sanders odhaduje, že náklady na cestu ve SkyTran měly být o něco dražší než na cestu autobusem, ale ve SkyTran budete mít zase více osobního prostoru. A stále to bude levnější než cesta taxíkem. A navíc rychlejší. Zájem o instalaci SkyTran sítě již vyjádřilo několik dalších měst v Indii, Indonésii, Malajsii a USA.

Zdroje: Designboom, Greenprophet

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru