Skypujte opatrně: Microsoft špehuje, co si píšete

Skypujte opatrně: Microsoft špehuje, co si píšete

Každý, kdo používá Skype, se upsal společnosti, která mlže kdykoliv zcela bez zábran nahlédnout do jeho soukromých konverzací. S tímto odhalením přišli analytici z Heise Security. Krátce po odeslání URL přes konverzaci ve Skypu se na uvedených URL objevila nezvyklá, nečekaná aktivita. Pocházela z Redmondu – místa, kde má Microsoft své hlavní sídlo.

Uživatel informoval Heise Security, že na svých stránkách zaznamenal nečekanou aktivitu. Server mu dokonce hlásil potenciální útok. Odborníci z Heise Security vystopovali IP adresu do Microsoftu a zjistili, že nečekaná aktivita na inkriminované stránce následovala poté, co byla adresa této stránky poslána přes soukromou konverzaci ve Skypu. Odeslali proto dva testovací HTTP URL odkazy stejným způsobem, jeden s nutností zadat přihlašovací údaje a jeden s odkazem na soukromý server pro sdílení souborů na bázi cloudu.

O pár hodin později na obou těchto adresách zaznamenali návštěvy IP registrovanou na Microsoft v Redmondu.

Skype mlží

Skype se k celé záležitosti vyjádřil tak, že občas kontroluje odkazy, aby filtroval spam a stránky sloužící k phishingu. Toto vysvětlení ale zdaleka nesedí. Spam a phishingové stránky se třeba obvykle nenachází na HTTP URL. Již v lednu zasílaly skupiny na ochranu občanských práv dopisy Microsoftu, kde žádaly o vysvětlení nastalé situace.

 Odborníci z Heise Security doporučují uživatelům Skypu, aby byli nanejvýš opatrní. Zatím se zdá, že Microsoft s lustrováním našich zpráv nehodlá skončit a ani nemá v plánu odhalit, k čemu jim to všechno slouží.

Zdroj: https://www.h-online.com/security/news/item/Skype-with-care-Microsoft-is-reading-everything-you-write-1862870.html#

Komentáře

Nahoru