SkyDrive chrání naše dokumenty kdekoliv jsme a kdykoliv je potřebujeme

SkyDrive chrání naše dokumenty kdekoliv jsme a kdykoliv je potřebujeme

Každé internetové připojení znamená přístup k datům. Některá data jsou soukromé nebo obchodní povahy. Jejich vození v přenosných zařízeních neposkytuje dostatečnou míru bezpečnosti a komfortu. Na druhou stranu internetová úložiště mají také svá bezpečnostní omezení.

Parametry SkyDrive

Tahání šanonů a objemných desek u většiny dokumentů odpadlo. Neexistuje obhajitelný důvod pro doprovod sekretářek na služební cesty, kromě schopnosti lépe psát, lépe ovládat programy, jazyky a být oporou při jednáních. Možná existují i jiné důvody, ale SkyDrive většinu z nich odkázal minulosti.

Nejdůležitějším parametrem pro ukládání dokumentů je objem, rychlost přenosu a bezpečná dosažitelnost. SkyDrive dává možnost bezplatného uložení až 7 GB souborů. Schránka je ovšem v podstatě neomezená, protože uživatel si může založit účtů kolik chce. Jedná se tak spíše o komfort jednoho účtu. Podpora přístupu existuje z Windows, Mac, Webu (přes prohlížeč) a ze vzdáleného přístupu stažením.

Další výhody úložiště

Přístup k datům je možný přes iPad, iPhone, platformu Windows Phone, Android a Web mobilní zařízení. Jak je patrné, Microsoft si zakládá skutečně na operativním přístupu přes webová rozhraní, což je velká výhoda. Zajišťuje tak mobilitu dat prakticky na jakémkoliv počítači a třeba i ve veřejné síti. Otázkou přístupu ale zůstane vždy bezpečnost přenosu a přístupových dat, která se mohou ukládat jako cookies do cizích zařízení. Samozřejmě SkyDrive podporuje přímé úpravy dokumentů pomocí aplikací MS Office, online sdílení s jinými uživateli a dokonce i sledování nových verzí užitných programů.

Jako bonusový, ale dobře využitelný, se jeví systém poznámek v mobilním zařízení. Při práci s dokumenty často nemáme k dispozici všechny podklady, pracujeme ve stresovém nebo cizím prostředí, a proto pomocné poznámky velice usnadňují pozdější „vzpomínání“ na změny, data, formu a důvody změn.

Práce s fotografiemi

SkyDrive v tomto směru konkuruje také úložištím fotografií. Umožňuje nahrání fotografií a jejich úpravy. Při čekání na letištích nebo ve volném čase bez rodiny je možné fotografie publikovat na Facebooku nebo Twitteru, vytvářet popisky, provádět geoznačení a online prezentovat svá alba. Stejně tak je možné rovnou odeslat fotografie emailem.

Konkurence nespí, ale nestíhá

Microsoft se pustil do poskytování oblačných služeb s plnou vervou. Po určitou dobu se zdálo, že bude pouze platformou pro tvorbu a úpravu dokumentů a vývoj Windows. Pro práci s dokumenty a ukládáním dat však překvapil a předehnal konkurenci. Zda jsou tyto služby ziskové, ukáže čas. Ale pro uživatele jsou velmi komfortní.

Apple iCloud poskytuje menší schránku 5 GB, nemá podporu Windows, Mac a Webu. Omezený je také přístup přes mobilní aplikace, práce s MS Office vůbec není možná, chybí odesílání fotografií emailem a publikování na Twitteru a Facebooku. Nemá ani podporu velkých souborů, SkyDrive totiž umožňuje nahrání souboru o velikosti až 2 GB.

Google drive je poměrně rozšířené a vybavené úložiště s 5 GB dat. Umožňuje také práci přes Windows, Mac a Web, ale neumožňuje dálkový přístup. K souborům se lze dálkově dostat pouze přes Android a Web s dálkovým přístupem. Kromě MS Office umožňuje stejnou dálkovou spolupráci online. Neumožňuje vůbec práci s fotografiemi, protože tou se zabývá služba Picassa a Google+. Sdílení souborů má na stejné úrovni jako SkyDrive, ale můžete si nahrát soubor až o velikosti celé schránky – tedy 5 GB.

DropBox je speciální a velmi oblíbená služba, která si zaslouží vděk uživatelů. Byla jednou z prvních úložišť, která umožňovala a umožňuje bezplatné uložení dat až do objemu 2 GB. Má oblačné úložiště, pracuje pod Windows i Mac aplikacemi. Nemá vzdálený přístup. Kromě Windows Phone, poskytuje vzdálený přístup přes iPhone, iPad, Android a Web. Online spolupráci prakticky nepodporuje, je pouze úložištěm bez dalších služeb. Kromě odeslání emailem a geoznačkování ale dává možnost kvalitní úpravy fotografií, vytváření prezentací a publikování. Podporuje sdílení souborů s kýmkoliv, ale nepodporuje aplikaci Office online.

SkyDrive je zřejmě nejlepším úložištěm na trhu archivu dokumentů. Potřebnost ukládání a přístupu k dokumentům není potřeba rozvádět. Počítač a jakékoliv mobilní zařízení jsou jen technické prostředky s možností selhání. Proto je dobré úložiště základem jistoty, že o důležitá data nikdy nepřijdeme. Microsoft tedy předběhl konkurenci nabízenými službami. Otázka využití je ale na klientovi. Může si vybrat jiné služby, protože všechny se váží na emailové účty a další oblačné možnosti. SkyDrive je třeba si vyzkoušet a porovnat, zda vyhovuje uživatelsky a odpovídá nárokům každého zvlášť. Protože nikdo není stejný, někdo raději zůstane u Google, někdo si ponechá Yahoo a někdo Apple.

Komentáře

Nahoru