Dnes vyšlo 15 článků

Škoda odhaluje tajemství: Za kolik koupila svoji vlastní značku?

Škoda odhaluje tajemství: Za kolik koupila svoji vlastní značku?

Český výrobce automobilů Škoda s odhalením ceny odkoupení značky Škoda od skupiny Škoda Group v Plzni potvrdil ukončení dlouhodobých právních sporů. Podle účetních zpráv Škoda Auto byla kupní cena minimálně čtyři miliardy korun. Tato akvizice byla provedena za účelem sjednocení práv k této značce a odstranění veškerých právních sporů.

Obchod byl uzavřen před více než rokem, kdy Škoda Auto zakoupila zbývající ochranná práva spojená s touto značkou od skupiny Škoda Group. Oba podniky předtím společně sdílely tuto značku, a tímto nákupem se Škoda Auto stala výhradním vlastníkem této slavné české značky.

Zatímco obě strany zůstaly zdrženlivé ohledně přesné kupní ceny, skupina Škoda Group, která patří investiční skupině PPF, údajně získala zpět značnou část peněz, které zaplatila za celou skupinu Škoda v roce 2017. Kupní cena v roce 2017 byla tajemstvím, ale finanční zprávy později naznačily platbu ve výši mezi sedmi a osmi miliardami korun.

Tato nedávná transakce zahrnovala převod historických ochranných známek a práv k používání značky pro jiné výrobky, jako jsou tramvaje a lokomotivy. Skupina Škoda Group se sídlem v Plzni nyní musí v průběhu následujících šesti let přejmenovat a přijít s novými názvy pro své tramvaje a lokomotivy.

Značka Škoda je pro Škoda Auto klíčová, a tato akvizice souzní s jejich strategií nabízet kompletní řešení pro moderní mobilitu. Kupní cena, odhadovaná na čtyři miliardy korun, se jeví relativně nízká vzhledem k týdenním tržbám Škoda Auto. Transakce zahrnovala embargo na informace o ceně, a obě strany se odmítly k ní vyjádřit.

Škoda Auto bude i nadále užívat značku Škoda alespoň do roku 2029 na základě licenční smlouvy. Dohoda také zahrnovala vyřešení všech právních sporů a otázek spojených se značkou. Značka pochází z Plzně a je spojena se zakladatelem Emilem Škodou, který pod svým jménem podnikal již v 19. století. Ikoničtí logo s okřídleným šípem bylo zaregistrováno přesně před sto lety, 15. prosince 1923. Inspirace za ním zůstává neznámá, ale spekuluje se, že obchodní ředitel Tomáš Maglič mohl být tím, kdo ho navrhl.

Zdroj foto: www.pexels.com

Komentáře

Nahoru