Dnes vyšlo 15 článků

Siri a Cortana mají konkurenci. Facebook představil M

Ve středu byla představena novinka v aplikaci Messenger. Jmenuje se M a bude to vaše virtuální asistentka, která vám zarezervuje místo v restauraci, najde vhodný dárek pro manžela nebo poradí, kam se vydat na dovolenou.

Vyvíjí Facebook svou vlastní Siri nebo Cortanu? Ne tak docela. M bude rozdílná. Jak uvedl viceprezident Messengeru ve Facebooku David Marcus, zvládne úkoly, které ostatní digitální asistentky neumí. Kromě umělé inteligence bude totiž poháněna skutečnými lidmi. M bude  hybridem, který bude pracovat samostatně, ale přesto za ní bude skupina zaměstnanců Facebooku, kteří budou dohlížet na to, že byl každý požadavek zodpovězen.

Zatímco Apple, Microsoft nebo Google si mohou dovolit integrovat spoustu věcí do svých operačních systémů, Facebook má, pokud jde o mobilní trh, k dispozici jen aplikaci Messenger. Provozuje i aplikaci Facebook a Skupiny, ale Messenger tlačí do popředí. Není to dlouho, co přes něj začaly být dostupné hry, snaží se podporovat lidi ve využívání Messengeru pro byznys, a teď z něj chce udělat i chytrého pomocníka.

m-facebook

Logo virtuální asistentky M

Jak to funguje

M je zatím v testovací fázi a běžný uživatel nemá šanci se k ní dostat, ale povíme si, jak to bude fungovat, až bude v provozu.

Jednoduše klepnete na malou ikonku ve spodní části Messengeru a napíšete M stejným způsobem, jako byste psali komukoliv jinému. M nebude umět mluvit, jen analyzuje otázku a odpoví vám zprávou. Nikdy se nedozvíte, zda váš požadavek vyřídil počítač nebo člověk.

V současnou chvíli M neumí vytahovat údaje z vašeho profilu, takže pokud požádáte o dárek pro svého manžela, služba se bude řídit jen tím, jak jste jí odpověděli na předchozí otázky. Ale jak uvedl zmiňovaný David Marcus, do budoucna by se to mohlo změnit. S ohledem na údaje zaznamenané na Facebooku by M mohla být o dost chytřejší a poskytovat vám lepší odpovědi.

m1

Během interních testů zaměstnanci požádali M o několik zajímavých věcí. Měla pro ně uspořádat večírek, koupit věc, která se těžko shání, nebo nachystat večeři ve francouzském stylu. Díky tomu, že za M stojí skuteční lidé, tohle všechno je skutečně možné.

Lidský prvek

V tom to právě všechno je. Lidé zvládnou i to, s čím si software neporadí. Chcete-li naplánovat narozeninovou večeři pro svou přítelkyni, software vám může zabookovat místo v restauraci, ale člověk zařídí, aby vám přivezli narozeninový dort z vaší oblíbené cukrárny.

„M se učí z lidského chování,“ tvrdí Marcus.

Lidé dohlížející na M sedí v kancelářích Facebooku, ale nikdo nechce prozradit, kolik jich vlastně je. Když uvážíme, že by se služba rozšířila, v budoucnu by jich mohly být třeba tisíce, což představuje značnou ekonomickou investici. I z toho důvodu se Facebook pravděpodobně bude snažit vylepšovat umělou inteligenci.

Otázka, kdy se M dostane mezi běžné lidi, zůstává nezodpovězená. Marcus uvedl, že nakonec ji dostanou všichni, ale kdy to bude, si netroufl odhadovat. Jedno je jisté: na českou lokalizaci, pokud vůbec někdy bude, si počkáme dlouhé roky.

Komentáře

Nahoru